Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
12.05.2023 aktualizacja 12.05.2023

12 maja - Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Regularne oglądanie znamion; rozsądne korzystanie ze słońca, m.in. unikanie nadmiernej ekspozycji, stosowanie kremów z filtrem i unikanie poparzeń; niekorzystanie z solarium i okresowe kontrole u dermatologa – to podstawowe zasady minimalizowania ryzyka zachorowania na czerniaka.

12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, który każdego roku jest okazją do edukowania na temat choroby.

Czerniak jest jednym z najłatwiejszych do zdiagnozowania nowotworów, ponieważ zwykle rozwija się na powierzchni skóry, najczęściej na odsłoniętych częściach ciała. Rzadziej spotykany jest w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Może powstawać na skórze wcześniej niezmienionej lub w zakresie istniejących już znamion.

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które budzą niepokój i wydają się podejrzane, powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Objawy takie jak swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia również jest sygnałem alarmowym i wymaga natychmiastowej konsultacji.

Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka jest wyższe u osób o jasnej karnacji, o rudych lub blond włosach, niebieskich oczach i licznych piegach, z dużą liczbą znamion. Czerniakowi sprzyjają także oparzenia słoneczne (zwłaszcza w dzieciństwie), występowanie nowotworów skóry w rodzinie i korzystanie z solarium.

Czerniak jest nowotworem agresywnym, ponieważ szybko się rozwija i tworzy przerzuty. Wykryty we wczesnym stadium niemal w 90 proc. przypadków jest możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024