Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
09.05.2023 aktualizacja 09.05.2023

Lublin/ Min. Czarnek zainaugurował konferencję stomatologiczną

08.05.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) oraz dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM Dorota Olczak-Kowalczyk (P) podczas uroczystego otwarcia XXIII Międzynarodowej Konferencji Okrągłego Stołu "Kształcenie przed- i podyplomowe w stomatologii" i XV Międzynarodowej Konferencji Naukowo – Dydaktycznej ”Środowisko a stan zdrowia jamy ustnej". PAP/Wojtek Jargiło 08.05.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) oraz dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM Dorota Olczak-Kowalczyk (P) podczas uroczystego otwarcia XXIII Międzynarodowej Konferencji Okrągłego Stołu "Kształcenie przed- i podyplomowe w stomatologii" i XV Międzynarodowej Konferencji Naukowo – Dydaktycznej ”Środowisko a stan zdrowia jamy ustnej". PAP/Wojtek Jargiło

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zainaugurował w poniedziałek konferencję stomatologiczną w Lublinie. "Lubelski ośrodek medyczny jest dobrze postrzegany w całej Polsce" - powiedział.

Szef MEiN podczas otwarcia XXIII Międzynarodowej Konferencji Okrągłego Stołu "Kształcenie przed- i podyplomowe w stomatologii" i XV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Dydaktycznej "Środowisko a stan zdrowia jamy ustnej" wręczył medale "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas".

Odznaczone zostały: honorowa prezydent Polskiego Towarzystwa Edukacji Medyczno-Dentystycznej (PTEMD) "Sapientia" prof. dr hab. n. med. Teresie Bachanek oraz - pośmiertnie - wieloletnia kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. n. med. Urszula Kaczmarek.

"Pani Profesor jest taką osobą, która budzi ogromny szacunek wszystkich, także tych, którzy są niezwiązani ze światem medycznym" – powiedział minister Czarnek zwracając się do prof. Bachanek.

Szef MEiN pogratulował zgromadzonym osiągnięć, wyraził satysfakcję z powodu objęcia patronatem, możliwości dofinansowania jubileuszu 10-lecia PTEMD "Sapientia" i rozwoju infrastrukturalnego lubelskiej stomatologii. "Cieszę się ogromnie, że ten ośrodek medyczny lubelski jest tak dobrze postrzegany w całej Polsce" – stwierdził.

Prezydent PTEMD "Sapientia" prof. dr hab. nauk medycznych Barbara Tymczyna-Borowicz powiedziała podczas wcześniejszej konferencji prasowej, że jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas sympozjum są regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności nauczyciela akademickiego realizującego praktyczne zajęcia kliniczne z udziałem pacjentów.

"Jest to problem, który w stomatologii jest szczególnie istotny, ponieważ nauczanie praktyczne podczas kształcenia na kierunku lekarstwo-dentystycznym odbywa się z udziałem pacjenta. Pacjent nie jest postacią, która jest przyjmowana przez lekarza, tylko przez studentów" – powiedziała. Jak dodała, problem dotyczy stomatologii zachowawczej i dziecięcej. "Odpowiedzialność prawna, która ciąży na asystencie realizującym praktyczne zajęcia kliniczne wymaga doprecyzowania, aby nasze nauczanie było nadal postrzegane jako bardzo dobre" – wyjaśniła.

"Z chwilą, kiedy student kończy kierunek lekarsko-dentystyczny jest przygotowany do wykonywania zawodu, ale tylko dlatego, że jego edukacja nie odbywała się wyłącznie na fantomach" – stwierdziła zastrzegając, że symulatory są znakiem czasów i poprawią nauczanie zanim studenci przekroczą próg kliniki i będą przyjmowali pacjentów.

Mówiąc o tematach, które zostały poruszone pierwszego dnia konferencji wymieniła: funkcjonowanie ukraińskich uniwersytetów w stanie wojny, regulacje prawne dotyczące nadawania stopni naukowych, obowiązki nauczyciela akademickiego i studenta w dobie cyfryzacji, zapobieganie próchnicy zębów, potrzeby lecznicze i ratunkowe w implantoprotetyce wieku podeszłego, perspektywy periodontologii w najbliższym 10-leciu oraz przyszłość ortodoncji.

Natomiast we wtorek - podała prof. Tymczyna-Borowicz – uczestnicy będą dyskutować m.in. o kształceniu podyplomowym w stomatologii. "Cała konferencja będzie zakończona sformułowaniem wniosków, które będą następnie przesłane do Ministerstwa Edukacji i Nauki, jak i Ministerstwa Zdrowia" – podała.

Konferencja stomatologiczna w Hotelu Luxor w Lublinie odbywa się 8-9 maja i jest połączona z obchodami jubileuszu 10-lecia PTEMD "Sapientia". Organizacja skupia nauczycieli uniwersyteckich, kadrę akademicką oraz wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi formami edukacji multidyscyplinarnej i komunikacji interpersonalnej środowisk kadry uniwersyteckiej i lekarzy praktyków.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023