Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
06.05.2023 aktualizacja 06.05.2023

Zarządzanie w Ochronie Zdrowia - nowy kierunek studiów utworzony przez WUM i SGH

Fot. materiały prasowe WUM Fot. materiały prasowe WUM

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Szkoła Główna Handlowa podpisały list intencyjny dotyczący utworzenia nowego kierunku studiów: zarządzania w ochronie zdrowia - poinformował w piątek rzecznik WUM, Jarosław Kulczycki.

Nowe dwuletnie studia magisterskie są kierowane do przyszłej kadry zarządzającej w systemie ochrony zdrowia.

"Rynek pracy oczekuje absolwentów, którzy będą odpowiednio przygotowani do nowych wyzwań w sektorze ochrony zdrowia. Menedżerowie ochrony zdrowia powinni posiadać kompetencje zarówno z zakresu zarządzania oraz prawa, jak i rozumieć specyfikę sektora" - podkreślił rzecznik WUM w komunikacie dla mediów.

Program studiów ma łączyć zakresy nauk o zarządzaniu, nauk o zdrowiu, ekonomii, finansów i nauk prawnych. "Studenci wyposażeni zostają w szeroką wiedzę o mechanizmach kształtujących sektor ochrony zdrowia, a także miękkie umiejętności niezbędne menedżerom działającym w tej branży. Program kładzie nacisk na rozwój umiejętności praktycznych, co przekłada się na duży udział seminariów i ćwiczeń. Dwie ścieżki studiów umożliwiają specjalizację w obszarze systemowym lub organizacyjnym" - opisał rzecznik.

O dobrej tradycji współpracy z SGH wspomniał cytowany w komunikacie rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong, podając przykład wspólnego prowadzenia studiów Executive MBA w Ochronie Zdrowia. "Teraz do poziomu studiów podyplomowych dołączamy kształcenie przeddyplomowe. Istnieje tu duża luka w przygotowaniu osób do zarządzania w opiece zdrowotnej. Jestem przekonany, że połączenie uczelni, która zajmuje się kształceniem medyków i ma dostęp do nowoczesnej medycyny z uczelnią, która jest liderem w kształceniu kadr zarządczych, zapewni efekt ostateczny na najwyższym poziomie" - podkreślił rektor.

Z kolei rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak zwrócił uwagę na istniejące zapotrzebowanie na profesjonalistów. "A profesjonaliści to są menedżerowie, którzy znają uwarunkowania sektorowe. Bardzo się cieszę, że dzisiaj podpisaliśmy to porozumienie, bo połączenie kompetencji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z kompetencjami Szkoły Głównej Handlowej pozwoli na najwyższym poziomie kształcić kadry profesjonalistów, którzy będą zarządzali instytucjami ochrony zdrowia” - zaznaczył rektor, cytowany w informacji prasowej.

Za stronę administracyjną w prowadzeniu nowego kierunku studiów odpowiedzialna będzie SGH. "Zgodnie z założeniami, po każdym z czterech semestrów zmieniać się będzie jednostka prowadząca zajęcia (naprzemiennie SGH i WUM, zapewniając tym samym dostęp do najlepszych wykładowców w danej dziedzinie). Zajęcia realizowane będą w nowoczesnej formule bloków tematycznych (typowych dla uczelni medycznych). Dzięki temu studenci będą uczeni w sposób przypominający bardziej cykl szkoleń tematycznych niż tradycyjne nauczanie" - poinformował rzecznik WUM.

Wiedza z zakresu zarządzania ma przygotować absolwentów do podejmowania zadań związanych z planowaniem, organizowaniem, motywowaniem i kontrolą we wszystkich typach organizacji sektora ochrony zdrowia, w tym w jednostkach administracji publicznej. Z kolei zagadnienia nauk o zdrowiu pozwolą absolwentom odnaleźć się w specyfice branży zdrowotnej i skutecznie realizować wyzwania zawodowe.

Opisując założenia kierunku, rzecznik podał, że będą to 4-semestralne studia skierowane do 60 studentów rocznie (1 grupa wykładowa, 2 grupy seminaryjne, 4 grupy ćwiczeniowe). Zajęcia mają być nastawione na wiedzę praktyczną (wykłady 10 proc., seminaria 65 proc., ćwiczenia 25 proc.). "Zajęcia zaplanowane w podziale na bloki będą realizowane przez 3 dni w tygodniu (ok. 20 godz./tydzień), co pozwoli łączyć studia z pracą w organizacjach sektora i zdobywać równolegle doświadczenie praktyczne" - zapowiedział rzecznik.

Pierwsza rekrutacja studentów na nowy kierunek planowana jest na semestr letni roku akademickiego 2023/24.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024