Nauka dla Społeczeństwa

24.02.2024
PL EN
26.04.2023 aktualizacja 26.04.2023

Wrocław/ Naukowcy UPWr zrekonstruują dziób dzioboroga abisyńskiego z łódzkiego ZOO

Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podejmą się rekonstrukcji części dzioba dzioboroga abisyńskiego z łódzkiego ZOO. Ptak uległ wypadkowi i połamał sobie dziób, który - choć wyjątkowo okazały - nie służy tylko do ozdoby.

Jak poinformowała uczelnia, we wtorek w Klinice Chirurgii UPWr wykonywano tomograf dzioba dzioboroga abisyńskiego.

Wymagająca pomocy osobniczka nazywana jest w ogrodzie zoologicznym Joanną. Przygotowania do rekonstrukcji trwały od kilku tygodni.

"To trudne przedsięwzięcie, ponieważ nie jest łatwo wykonać dobrą i wytrzymałą protezę" – zwraca uwagę dr Tomasz Piasecki z Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych UPWr.

Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Jak wyjaśnia, naukowcy przeanalizowali już, jak taki dziób wygląda u innego osobnika - stanowiącego egzemplarz muzealny, który wypożyczyło im Muzeum Przyrodnicze UWr. "Mamy tomograf kompletnego dzioba tego ptaka, a dziś wykonaliśmy tomograf dzioba Joanny i na tej podstawie będziemy mogli przystąpić do projektu protezy. Musimy się też zastanowić, jak potem tę protezę przymocować. Dziób będzie prawdopodobnie wydrukowany w druku 3D z odpowiedniego tworzywa i koniecznym będzie lekkie jego skrócenie, by móc go stabilnie zamocować" – dodaje dr Piasecki.

Zabieg zostanie wykonany za 4–6 tygodni w jednej z klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr. Obecnie ptak ma założoną protezę tymczasową, która nie jest trwała.

Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Naukowcy wskazują, że dziób w przypadku tego gatunku jest niezbędny. "Poza tym, że jest +paszczą+ do jedzenia, pełni jeszcze wiele innych funkcji: pielęgnowania upierzenia, budowania gniazda, wychowywania młodych. Jest jak twarz i dłonie naraz dla człowieka" – tłumaczy dr Anna Bunikowska, lekarz weterynarii ZOO w Łodzi.

Dzioboróg abisyński żyje w Afryce, zamieszkuje sawannę, półpustynne zakrzewienia i obszary kamieniste. Żywi się bezkręgowcami i małymi kręgowcami - zjada m.in. żółwie, jaszczurki, pająki, chrząszcze i gąsienice. Samica waży 4 kilogramy, a długość jej ciała dochodzi do 100 cm. To gatunek narażony na wymarcie. (PAP)

Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

ato/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024