Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
25.04.2023 aktualizacja 25.04.2023

Brazylia/ Powstaje największa na świecie hodowla komarów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Brazylii powstaje największa na świecie hodowla komarów, zarządzana przez organizację non profit The World Mosquito Program (WMP). Ma hodować i uwalniać komary zakażone bakterią, która - po rozprzestrzenieniu się w populacjach komarów - uniemożliwi im zakażanie ludzi wirusami Dengi - informuje portal francuskiego radia RFI.

WMP zakłada, że każdego roku będzie w stanie wytworzyć do 5 miliardów komarów zainfekowanych bakterią Wolbachia, które po uwolnieniu będą łączyć się w pary z dziko żyjącymi krewniakami i rozprzestrzeniać zakażenie dalej.

Już wcześniej w różnych częściach świata przeprowadzano próby z tą metodą chronienia ludzi przed zakażeniem wirusem Dengi. Jedna z nich doprowadziła do zmniejszenia częstotliwości zakażeń w stolicy Malezji o 40 procent. Brazylijski projekt będzie jednak działać na największą dotychczas skalę. Pierwsze grupy komarów mają zostać uwolnione w 2024 roku.

Od 1981 roku w Brazylii wystąpiło 7 milionów przypadków Dengi. Za jej roznoszenie odpowiada przede wszystkim komar egipski (aedes aegypti). Występująca w tropikalnych krajach choroba może prowadzić do wystąpienia ostrych objawów, jak ciężkie zaburzenia krzepnięcia i krwotoki, niekiedy prowadzące do śmierci. (PAP)

os/ mms/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024