Brazylia/ Powstaje największa na świecie hodowla komarów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Brazylii powstaje największa na świecie hodowla komarów, zarządzana przez organizację non profit The World Mosquito Program (WMP). Ma hodować i uwalniać komary zakażone bakterią, która - po rozprzestrzenieniu się w populacjach komarów - uniemożliwi im zakażanie ludzi wirusami Dengi - informuje portal francuskiego radia RFI.

WMP zakłada, że każdego roku będzie w stanie wytworzyć do 5 miliardów komarów zainfekowanych bakterią Wolbachia, które po uwolnieniu będą łączyć się w pary z dziko żyjącymi krewniakami i rozprzestrzeniać zakażenie dalej.

Już wcześniej w różnych częściach świata przeprowadzano próby z tą metodą chronienia ludzi przed zakażeniem wirusem Dengi. Jedna z nich doprowadziła do zmniejszenia częstotliwości zakażeń w stolicy Malezji o 40 procent. Brazylijski projekt będzie jednak działać na największą dotychczas skalę. Pierwsze grupy komarów mają zostać uwolnione w 2024 roku.

Od 1981 roku w Brazylii wystąpiło 7 milionów przypadków Dengi. Za jej roznoszenie odpowiada przede wszystkim komar egipski (aedes aegypti). Występująca w tropikalnych krajach choroba może prowadzić do wystąpienia ostrych objawów, jak ciężkie zaburzenia krzepnięcia i krwotoki, niekiedy prowadzące do śmierci. (PAP)

os/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

  • Fot. Adobe Stock

    Leki i szczepionki mRNA do wdychania coraz bliżej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera