Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
21.04.2023 aktualizacja 21.04.2023

Polsko-amerykańskie porozumienie o wymianie informacji dot. przestrzeni kosmicznej

Źródło: POLSA Źródło: POLSA

Porozumienie o wymianie informacji służących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej podpisały Polska Agencja Kosmiczna, Dowództwo Kosmiczne USA i MON – poinformowała w czwartek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Według Agencji, trójstronne porozumienie, dotyczące wymiany informacji np. o satelitach i śmieciach kosmicznych, służy zwiększeniu bezpieczeństwa i stabilności oraz zrównoważonemu rozwojowi działań w przestrzeni kosmicznej.

Porozumienie (Space Situational Awareness, SSA) zostało zawarte w ramach programu dzielenia się danymi (Data Sharing) przez Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (US Space Command, USSPACECOM). Podpisali je 19 kwietnia podczas 38. Sympozjum Kosmicznym w Colorado Springs prezes POLSA prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dowódca USSPACECOM gen. James Dickinson (w imieniu Departamentu Obrony USA) i pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Piotr A. Błazeusz (w imieniu MON).

"Szybko rosnąca liczba obiektów na orbicie oraz potrzeba utrzymania pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej wymagają zacieśnienia współpracy międzynarodowej" – powiedział Wrochna cytowany w komunikacie POLSA. "Ta umowa pozwoli na wymianę danych o sytuacji na orbicie między Polską i USA. Jest to szczególnie ważnie w dobie, kiedy technologie satelitarne w zakresie łączności, nawigacji i obserwacji Ziemi są już niezbędne do funkcjonowania nowoczesnych państw" – dodał.

W ramach programu Data Sharing zawarto ponad 170 umów o wymianie informacji służących Świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej z krajami partnerskimi, podmiotami sektora komercyjnego i akademickiego oraz agencjami międzyrządowymi z całego świata.

Dla Polskiej Agencji Kosmicznej podpisany w środę dokument zastępuje dotychczasową bilateralną umowę o wymianie informacji SSA, zawartą z Departamentem Obrony USA w kwietniu 2019 r.

Polska Agencja Kosmiczna zaznaczyła, że "aktywnie wykorzystuje informacje pochodzące od strony amerykańskiej w celu informowania organów administracji publicznej o występujących zagrożeniach w przestrzeni kosmicznej, w tym o zagrożeniach dla aktywnych satelitów pochodzących z Polski".

W przestrzeni kosmicznej wokół Ziemi znajduje się obecnie ok. 7800 aktywnych satelitów, a ich liczba stale wzrasta w związku z rozwojem mega-konstelacji np. komunikacji satelitarnej. Monitorowanych jest prawie 46 tys. obiektów w tym ok 19 tys. zidentyfikowanych śmieci kosmicznych.

Na ponad milion szacuje się liczbę niezidentyfikowanych śmieci kosmicznych większych niż 1 cm, mogących zagrozić uszkodzeniem lub zniszczeniem aktywnych satelitów. Monitorowane są także duże śmieci kosmiczne takie jak szczątki rakiet, które mogą w niekontrolowany sposób wejść w atmosferę Ziemi, a nawet dotrzeć na jej powierzchnię stwarzając zagrożenie dla ludności cywilnej.(PAP)

Nauka w Polsce

brw/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024