Małopolskie/ Obchody Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki w Rzepienniku Biskupim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Każdy, kto przyjedzie w środę wieczorem do obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku Biskupim (Małopolskie), będzie mógł przez specjalistyczne teleskopy obserwować niebo. "Yuri Night" jest elementem obchodów Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki, zorganizowanych w małopolskiej wiosce.

"12 kwietnia o godz. 20, jeżeli tylko niebo będzie wolne od chmur, każdy odwiedzający będzie miał możliwość oglądania nieba przez teleskopy optyczne, a także możliwość przywiezienia własnego sprzętu i oglądania nieba z terenu obserwatorium" – poinformowało Obserwatorium Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim w powiecie tarnowskim.

Obserwacje poprzedzą różnorodne wydarzenia w ciągu dnia. O godz. 10, jeżeli pogoda pozwoli, organizatorzy wypuszczą w niebo Balon Stratosferyczny. O 15 godz. odbędzie się spotkanie "Historia Podboju Kosmosu - Od Gagarina po Muska" – naukowcy z Krakowa, Rzeszowa i Tarnowa opowiedzą o badaniach i roli kosmosu w codziennym życiu. O swojej pracy opowiedzą również kobiety, które wzięły udział w symulacji misji kosmicznej Demeter. Na ok. godz. 17.30 zaplanowano zawody biegowe Szlakiem Jurija Gagarina, wytyczonym w pobliżu obserwatorium.

Obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim jest tworzone przez Magdalenę i Bogdana Wszołków od 1998 r. W ciągu 25 lat zbudowano dwie czasze teleskopów optycznych, zamontowano 9-metrowy radioteleskop, sprowadzono do obserwatorium naziemną amerykańską stację satelitarną. W 2010 r. zamontowano instrumenty przeniesione z Centrum Satelitarnego w Psarach oraz Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych w Komorowie. Na terenie obserwatorium ma zainstalowaną swoją aparaturę pomiarową Europejska Agencja Kosmiczna oraz Polska Agencja Kosmiczna.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Diabetolog: brak refundacji leków na otyłość to problem, który powinien wybrzmieć

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera