Mrówki rozprzestrzeniły się na Ziemi wraz z kwiatami

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mrówki rozprzestrzeniły się na Ziemi wraz z roślinami okrytozalążkowymi – informują naukowcy na łamach pisma „Evolution Letters”.

Dzisiaj mrówki spotkać można niemal wszędzie. Zamieszkują każdy kontynent z wyjątkiem Antarktydy. Na świecie żyje ich 14 tys. gatunków. Naukowcy obliczyli nawet, ile jest poszczególnych osobników: w przybliżeniu ponad cztery kwadryliony (czyli 4 i 15 zer).

Ciągle jednak nie jest jasne, jak to się stało, że mrówki w takim stopniu opanowały świat.

Najnowsze badania, oparte na analizach skamieniałości, DNA i wiedzy o ekologii dzisiejszych mrówek, sugerują, że w ciągu minionych 60 mln lat te owady rozprzestrzeniały się wraz z ekspansją roślin okrytozalążkowych. Kiedy więc rośliny okrytozalążkowe zaczęły żyć poza lasami, mrówki podążyły za nimi.

„Próbujemy zrozumieć, jak mrówki były w stanie tak bardzo się zróżnicować, począwszy od jednego wspólnego przodka aż po zajęcie tylu różnych obszarów” – opisuje Matthew Nelsen z Field Museum w Chicago (USA).

Zarówno mrówki, jak i rośliny okrytozalążkowe pojawiły się ok. 140 mln lat temu, po czym stopniowo opanowywały kolejne terytoria. Naukowcy postanowili dowieść, że istniało powiązanie między ekspansją roślin i mrówek.

Zespół porównał ekosystemy 1400 dzisiejszych gatunków mrówek, w tym dane o opadach i temperaturze. Następnie zestawiono te informacje z danymi o roślinach okrytozalążkowych.

Do ok. 60 mln lat temu mrówki żyły w lasach, budując gniazda pod ziemią. Rośliny okrytozalążkowe stworzyły bardziej wilgotny mikroklimat, dzięki czemu mrówki mogły zacząć funkcjonować na powierzchni, na pniach drzew i na łodygach roślin.

Jak dowodzą naukowcy, to dzięki temu mrówki uzależniły się od roślin okrytozalążkowych i wraz z nimi zaczęły podbijać świat.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera