Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Jagielloński podpisał umowę o współpracy z Łukasiewiczem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Jagielloński i Centrum Łukasiewicz podpisały umowę o współpracy naukowo-badawczej i techniczno technologicznej - informuje uczelnia.

Współpraca ma być prowadzona m.in. w zakresie inicjowania i prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, komercjalizacji ich wyników oraz transferu do gospodarki. "W planach jest także doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje techniczno-technologiczne, kształcenie studentów i doktorantów, organizowanie szkoleń, kursów, seminariów i konferencji naukowych. Porozumienie obejmuje także udostępnianie bazy laboratoryjnej" - można przeczytać na stronie internetowej uczelni.

Umowę podpisali prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski i wiceprezes ds. badawczych Centrum Łukasiewicz dr Remigiusz Kopoczek.

"Ogromną zaletą Uniwersytetu Jagiellońskiego jest to, że posiadamy ustaloną, bardzo mocną pozycję w obszarze badań podstawowych i stosowaniu zaawansowanych procedur i technik badawczych, które są powszechnie niedostępne. Obserwując rozwój badań stosowanych w mojej branży, zauważam, że w wielu firmach chemicznych powstają od podstaw centra badawcze, które w założeniu ich twórców powinny być samowystarczalne i zaspokajać potrzeby innowacyjne tych przedsiębiorstw. Centra takie powinny jednak współpracować z ośrodkami naukowymi, które mogą wspomóc prowadzone badania o unikatowe elementy. I tu widzę szansę dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest otwarty na wsparcie wielu inicjatyw i pomysłów badawczych. Bardzo chętnie włączymy się w tak postrzeganą współpracę" - zapewnia cytowany przez uczelnię prof. Piotr Kuśtrowski.

Sieć Badawczą Łukasiewicz tworzą Centrum Łukasiewicz oraz 33 instytuty - przypomina UJ. Głównym celem działalności Łukasiewicza jest prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników. "Dodatkowo sieć wspiera politykę gospodarczą państwa, w szczególności przez dokonywanie prognoz trendów i skutków zmian technologicznych, które mogą mieć silny wpływ na społeczeństwo i jego rozwój, oraz analiz aktualnego stanu techniki na potrzeby polityk publicznych. Powstanie Łukasiewicza stanowi odpowiedź na potrzebę wsparcia administracji publicznej wysoko specjalistyczną wiedzą ekspercką, szczególnie w obszarach związanych z nowoczesnymi technologiami. Za planowanie i koordynację prac badawczych prowadzonych w instytutach odpowiada Centrum Łukasiewicz, które tak samo jak instytuty realizuje projekty badawcze i komercjalizuje ich wyniki" - opisuje uczelnia.

Głównymi zadaniami instytutów działających w ramach Łukasiewicza są realizacja projektów badawczych, w tym międzynarodowych, a także komercjalizacja wyników prac. Poza podstawową działalnością instytuty mogą również produkować unikatową aparaturę badawczą i unikatowe materiały, prowadzić działalność metrologiczną, normalizacyjną i certyfikacyjną, opracowywać prototypy nowych rozwiązań technologicznych, prowadzić kursy i szkolenia kadr dla gospodarki, a w razie potrzeby także inną działalność związaną z ich charakterem - czytamy na stronie internetowej.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera