Szympansy też schodzą z drzew, aby gniazdować

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Szympansy gniazdujące na ziemi pomagają zrozumieć, co skłoniło naszych przodków homininów do przejścia do bardziej ziemskiej niszy. Ani duże rozmiary ciała, ani ujarzmienie ognia nie są warunkiem koniecznym do nocowania na ziemi - ustalili naukowcy.

Jak podano na stronie Uniwersytetu Warszawskiego, zespół naukowców z Wydziału „Artes Liberales” UW oraz z Uniwersytetu w Amsterdamie zbadał naziemne gniazda szympansów w północnej części Demokratycznej Republiki Konga. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Folia Primatologica”.

Do niedawna gniazdowanie na ziemi było uważane za typowe dla goryli, a w przypadku większości szympansów wydawało się rzadkie. Naukowcy stwierdzili jednak, że szympansy również budują gniazda, w których nocują i nie jest to wyjątkowe zachowanie. Co więcej, ani duże rozmiary ciała - jak u goryli, ani fakt ujarzmienia ognia nie są warunkiem koniecznym do nocowania na ziemi. Naziemnych gniazd jest natomiast mniej tam, gdzie przebywa i poluje człowiek. Szympansy chętniej nocują na ziemi tam, gdzie jest gęstszy las, więcej splotów pnączy i roślin zielnych.

Gniazda naziemne stanowiły ponad 1 proc. wszystkich gniazd w 15 z 20 badanych regionów. W Bili-Uéré gniazda naziemne stanowiły ponad 10 proc. gniazd szympansów, ale częstotliwość ich występowania różniła się znacznie między obszarami badań.

Naukowcy przewidywali, że częstsze występowanie ludzkich śladów i drapieżników będą powiązane z mniejszą liczbą gniazd na ziemi, jak również ich większymi rozmiarami. Owszem, szympansy zakładały gniazda na znacznie niższych wysokościach wraz ze wzrostem odległości od dróg i osiedli. Ale bliskość drapieżców nie miała znaczącego wpływu ani na częstość występowania gniazd naziemnych, ani na ich rozmiary.

Szczegółowe badania gniazd szympansów prowadził w latach 2004-2013 zespół badaczy pod kierownictwem dra Thurstona C. Hicksa, związanego z Wydziałem „Artes Liberales” UW. W 20 regionach na północy Demokratycznej Republiki Konga badacze natrafili na gniazda naziemne na obszarze ponad 50 000 km2.

Głównym autorem artykułu „Czynniki wpływające na budowę i rozmiary naziemnych gniazd u szympansów z północnej części Demokratycznej Republiki Konga” (https://brill.com/view/journals/ijfp/aop/article-10.1163-14219980-bja10010/article-10.1163-14219980-bja10010.xml) jest Toni Romani, doktorant międzynarodowego programu „Nature-Culture” na Wydziale „Artes Liberales” UW.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera