Uczelnie i instytucje

Żaryn: Kreml używa wyjazdów do Rosji na studia, stypendia i kursy do agitacji i werbunku

02.03.2023. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.  PAP/Albert Zawada
02.03.2023. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. PAP/Albert Zawada

Kreml używa wyjazdów do Rosji na studia, stypendia czy kursy do agitacji i werbunku - ostrzegł w InfoAlercie w poniedziałek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Wyjazdy do Rosji na studia, kursy i stypendia mogą być pułapką. Rosja używa ich do agitacji i werbunku" - przestrzegł zastępca ministra koordynator służb specjalnych.

Żaryn w serii wpisów zwrócił uwagę, że Rosja stara się zachęcać cudzoziemców, w tym Polaków, do wyjazdów na studia i kursy językowe. "Rosyjskie instytucje zajmujące się prowadzeniem takich rekrutacji wzmocniły swoje działania agitacyjne" - wskazał.

"Celem jest pozyskanie ludzi młodych, ale także dorosłych – szczególnie pracowników sektorów atrakcyjnych z punktu widzenia wywiadowczego, którzy są zainteresowani wyjazdem i szkoleniami w Rosji" - zaznaczył sekretarz stanu w kancelarii premiera.

W ocenie ministra w KPRM uczestnictwo w takich wyjazdach jest obarczone dużym ryzykiem podejmowania przez rosyjskie służby działań werbunkowych.

"Kursy językowe czy studia są dla rosyjskich służb dobrą okazją do prowadzenia agresywnych działań wobec cudzoziemców. Rosyjskie służby specjalne na własnym terenie mogą z łatwością organizować okoliczności do werbunku, w tym wytwarzać materiały i sytuacje kompromitujące, które potem wykorzystują do szantażu" - napisał.

Dodał, że wyjazdy do Rosji są również przyczynkiem do prowadzenia działania z zakresu "soft power" - dają potem Kremlowi dodatkowe korzyści związane z prezentowaniem przez kursantów na Zachodzie prorosyjskiego punktu widzenia.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera