Cegiełki budujące RNA znalezione na asteroidzie

Źródło: JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency). 22.02.2019
Źródło: JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency). 22.02.2019

Cząsteczki chemiczne, będące cegiełkami RNA, znaleziono na asteroidzie Ryugu, badanej przez japońską sondę Hayabusa 2 – informują naukowcy na łamach „Nature Communications”.

Uracyl to związek azotowy, który występuje również w cząsteczkach RNA. Jego próbki zidentyfikowano na asteroidzie Ryugu, która badana była przez japońską sondę Hayabusa 2. Na Ryugu wykryto również cząsteczki niacyny (inaczej kwas nikotynowy lub witamina B3), która odgrywa ważną rolę w procesach przemiany materii w organizmach.

Badania prowadził międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem prof. Yasuhiro Oba z Uniwersytetu Hokkaido (Japonia).

Warto dodać, że cząsteczki uracylu, a także aminokwasy i cukry, odkryte zostały już wcześniej m.in. meteorycie Murchinsona, który w 1969 r. spadł w Australii.

Zarówno najnowsze badania, jak i wcześniejsze odkrycia sugerują, że podstawowe chemiczne cegiełki życia mogły przybyć na Ziemię w meteorytach.

Jak wyjaśnia prof. Oba, badania meteorytów, które spadły na Ziemię, zawsze wiążą się z wątpliwościami, dotyczącymi ich ewentualnego zanieczyszczenia ziemskim środowiskiem. W wypadku badań przeprowadzonych przez sondę Hayabusa takich wątpliwości nie ma.

Sonda Hayabusa pobrała dwie próbki bezpośrednio z asteroidy Ryugu. Zostały one następnie dostarczone na Ziemię w szczelnie zamkniętych kapsułach.

Prof. Obu przypomina, że w tym roku sonda NASA dostarczy na Ziemię próbki z asteroidy Bennu. Będzie więc można przeprowadzić badania porównawcze i zastanowić się nad teorią o kosmicznym pochodzeniu cząsteczek, które są cegiełkami ziemskich organizmów.

Japońska misja Hayabusa 2 była powtórzeniem wcześniejszej, udanej misji Hayabusa (jap. „Sokół wędrowny”) do planetoidy Itokawa. Pierwsza sonda Hayabusa została wystrzelona w maju 2003 r., a próbki zostały dostarczone na Ziemię w czerwcu 2010 r.

Haybusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 r. Lądownik sondy wylądował na asteroidzie w październiku 2018 r., a sonda na moment osiadła na Ryugu w lutym 2019 r. Próbki o wadze 10 g zostały dostarczone na Ziemię w grudniu 2020 r.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera