Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2023
PL EN
27.03.2023 aktualizacja 27.03.2023

Włochy/ Profesor Krzysztof Pomian otrzymał najwyższe odznaczenie Uniwersytetu Bolońskiego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na Uniwersytecie w Bolonii w piątek odbyła się ceremonia wręczenia najwyższego odznaczenia uczelni - Sigillum Magnum, Krzysztofowi Pomianowi, filozofowi, historykowi, eseiście, profesorowi nauk humanistycznych. Podczas uroczystości został on przedstawiony jako „jeden z największych i najbardziej wpływowych intelektualistów w Europie".

Władze najstarszego uniwersytetu cywilizacji zachodniej wyraziły uznanie dla aktywności naukowej prof. Pomiana na polu różnych dziedzin humanistycznych i społecznych, a także dla jego zaangażowania na rzecz krzewienia dziedzictwa europejskiej kultury.

Sigillum Magnum to srebrno-brązowy medal, ustanowiony w 1888 roku. Przyznawany jest przez uniwersytet wpływowym osobistościom świata nauki, kultury i polityki.

Rektor Uniwersytetu Bolońskiego prof. Giovanni Molari mówił, że uczelnia nagradza „intelektualistę pierwszej wielkości”, który pozwala zrozumieć przeszłość i „spojrzeć w krytycznej perspektywie na zjawiska, jakie uważamy za normalne czy wręcz oczywiste”.

Cytował słowa Pomiana: „Dzisiaj muzea są miejscami świętymi, ale kto wie, jak długo będą. Naszym zadaniem jest je strzec i sprawiać, by się rozwijały”.

Szef placówek muzealnych bolońskiej uczelni prof. Roberto Balzani przypomniał w czasie ceremonii, że w urodzony w Warszawie Krzysztof Pomian opuścił komunistyczną Polskę i zamieszkał we Francji, która stała się jego drugą ojczyzną. Przypomniał także jego liczne związki z Włochami.

"To jemu zawdzięczamy to, że pole badań nad dziedzictwem kulturowym zdobyło autonomiczną godność" - wskazał.

89-letni prof. Pomian wygłosił po włosku wykład poświęcony Ulisse Aldrovandiemu (1522 – 1605), bolońskiemu humaniście, lekarzowi i przyrodnikowi.

Ceremonię na cześć polskiego intelektualisty uświetnił pianista Mattia Rugiano, który na jego prośbę wykonał kompozycje Fryderyka Chopina.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023