Białko obecne w kości może pomóc w walce z kostniakomięsakiem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Odkryte w tkance kostnej białko zwane wydzielaną fosfoproteiną 24 kD (Spp24) może pomóc w leczeniu kostniakomięsaka (osteosarcoma), najpowszechniej występującego rodzaju raka kości – informuje „Journal of Orthopaedic Research”.

Eksperymenty były przeprowadzane na żywych komórkach i na myszach. Jak się okazało, Spp24 hamuje proliferację i inwazyjność komórek nowotworowych kostniakomięsaka oraz sprzyja ich apoptozie, czyli obumieraniu. Wiąże się z także ze sprzyjającym nowotworom morfogenetycznym białkiem kości 2 (bone morphogenetic protein 2, BMP-2) i neutralizuje to białko.

„Spp24 i jego produkty proteolityczne wywierają na metabolizm kości szereg działań, które zostały wyjaśnione w różnym stopniu. Mają potencjał, aby zostać wykorzystane w leczeniu kości, a efekt przeciwnowotworowy poprzez sekwestrację BMP-2 jest tylko jednym z takich przykładów" - powiedział współautor publikacji w "Journal of Orthopaedic Research"(DOI: 10.1002/jor.25517), dr Haijun Tian z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine.

"Podobnie jak w przypadku wielu innych białek macierzy kostnej, im bardziej przyglądamy się funkcji Spp24, tym bardziej zaskakujące role odkrywamy, choć podstawowa funkcja Spp24 pozostaje niepewna" - zastrzegł. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera