Uczelnie i instytucje

Politechnika Krakowska i Alstom nawiązały współpracę ws. kształcenia i badań

31.03.2021.  PAP/Łukasz Gągulski
31.03.2021. PAP/Łukasz Gągulski

Politechnika Krakowska i firma Alstom z branży kolejowej podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy kształceniu studentów, prowadzeniu prac badawczych i zatrudnianiu absolwentów. Sygnatariusze umowy szacują, że skorzysta na niej nawet 10 tys. studentów rocznie.

Jak wskazał w poniedziałek rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz, uczelnia ta, we współpracy z firmą Alstom, będzie realizowała działania w obszarze dydaktycznym i naukowo-badawczym.

„Obu stronom przyniosą one korzyści. Dzięki lepszemu poznaniu potrzeb przedsiębiorstwa o globalnej marce będziemy mogli rozwijać i udoskonalać ofertę edukacyjną uczelni, zwłaszcza w obszarze kształcenia wykwalifikowanej kadry inżynierskiej dla branży kolejowej w ramach prowadzonej już na PK specjalności dualnej Inżynieria pojazdów szynowych" - zaznaczył rektor.

Według zapowiedzi, w ramach działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej Alstom będzie organizować na Politechnice Krakowskiej kształcenie związane z tematyką sterowania ruchem kolejowym na studiach wyższych, doktoranckich i podyplomowych. Eksperci Alstom będą uczestniczyć w wykładach otwartych, kołach dyskusyjnych i wspólnie z pracownikami uczelni będą prowadzić badania.

Dyrektor zarządzający Alstom ZWUS Adam Juretko wskazał, że współpraca z krakowską uczelnią pozwoli spółce rozwijać kompetencje związane z projektowaniem i wdrażaniem systemów sterowania ruchem kolejowym u studentów i absolwentów studiów technicznych, informatycznych i inżynierskich.

„To fascynująca, niezwykle przyszłościowa i poszukiwana na rynku dziedzina wiedzy, niezbędna dla zrównoważonej mobilności” - zaznaczył przedstawiciel firmy.

W trwającym roku akademickim na ośmiu wydziałach Politechniki Krakowskiej i ponad 30 kierunkach studiów, z uwzględnieniem Wydziału Transportu Kolejowego, kształci się 14 tys. polskich i zagranicznych studentów i doktorantów, w tym 4,2 tys. nowo przyjętych na studia I i II stopnia.

Jak przypomniano w komunikacie, Alstom od wielu lat rozwija współpracę z uczelniami wyższymi w obszarze nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym. Specjalistyczne kursy i inne formy zajęć dydaktycznych prowadzone są na Politechnice Śląskiej.(PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera