Uczelnie i instytucje

Chór "Niemy" w Cieszynie odtwarza muzykę w języku migowym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Chór "Niemy” Uniwersytetu Śląskiego, który działa na dwóch wydziałach – Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, ma na celu nauczanie znaków języka migowego, integrowanie środowiska uczelnianego i pozauczelnianego oraz promowanie Uniwersytetu Śląskiego. Chór wykonuje utwory muzyczne w języku migowym.

Chór "Niemy" powstał w 2016 roku z inicjatywy studentów Uniwersytetu Śląskiego. "Powstaliśmy spontanicznie. Studenci z Koła Naukowego Pedagogów chcieli nauczyć się migać jakiś utwór. Wpadliśmy na pomysł, że będzie to kolęda, bo był to okres przed świętami Bożego Narodzenia. Pierwszym utworem, który opracowaliśmy była +Cicha noc+ i od tego się zaczęło" - powiedziała PAP.PL dr Anna Wojtas-Rduch, opiekunka i dyrygent chóru.

Chór interpretuje muzykę przy pomocy mowy ciała, w tym przypadku języka migowego. Działalność chóru integruje studentów, absolwentów i pracowników uniwersytetu. Do chóru mogą należeć także osoby spoza uczelni. "Jedynym warunkiem jest chęć nauczenia się języka migowego" - powiedziała dr Wojtas-Rduch. 

"Na początku patrzono z niedowierzaniem, że w ogóle coś takiego powstało, natomiast w tej chwili (funkcjonowanie chóru) jest dla nas naturalne i oczywiste. Chór stał się wizytówką Uniwersytetu Śląskiego" - podkreśliła prof. Katarzyna Marcol, dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Działalność chóru ma na celu przede wszystkim integrację osób słyszących z osobami głuchymi czy niedosłyszącymi oraz włączanie ich do działań w zakresie kultury.

"Osoby niesłyszące nie słyszą muzyki, ale nie oznacza to, że nie czują jej ciałem poprzez rytm i wibracje" - zauważa prof. Marcol.

Członkowie zespołu zapytani, co sprawia im największą satysfakcję, jeśli chodzi o uczestnictwo w chórze, zgodnie odpowiadają, że pomaganie innym. "Sam fakt, że robię coś dla osób głuchych, pomagam innym, jest źródłem satysfakcji - powiedział Mateusz Paczka, student UŚ i członek Chóru "Niemego". Katarzyna Ochojska, która także uczestniczy w próbie podkreśliła, że wcześniej trudno jej było sobie wyobrazić, że można śpiewać migając.

"Czasem się zamykamy, wydaje nam się, że głusi nie odczuwają muzyki. Na występach możemy pokazać ją całym ciałem, migając. Głusi nas rozumieją i myślę, że to (co robimy), to łamanie stereotypów" - dodała.

Chór wykonuje utwory w występach na żywo oraz w studenckich teledyskach realizowanych przez absolwentkę Uniwersytetu Śląskiego Alicję Drabik. Przed zespołem pojawiają się także nowe wyzwania.

"Zaczęła się nowa przygoda, bo chcemy zapisać znaki polskiego języka migowego zamknięte w nutach" - powiedziała opiekunka chóru.

Najbliższy koncert Chóru "Niemego" odbędzie się 10 czerwca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godzinie 17.00. (PAP)

Nauka w Polsce, Monika Rutke, Anna Nartowska

an/ mru/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera