Wszystkie kluby i koła poselskie poparły w środę projekt ustawy o utworzeniu w Kaliszu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Jak poinformował PAP poseł wnioskodawca Jan Mosiński z PiS, ustawa zostanie przyjęta na czwartkowym posiedzeniu Sejmu. „Na naszych oczach dzieje się wspaniała historia” - oświadczył.
W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Swoje opinie prezentowali przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych.
Jan Dziedziczak (PiS) powiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce przeciąć trend, który miał miejsce w ostatnich dziesięcioleciach. „Skutkował on odpływem młodych ludzi z takich miast, jak Kalisz. Młody człowiek, wyjeżdżający do większego ośrodka na studia bardzo często do swojego rodzinnego miasta już nie wracał. Ideą powstania uniwersytetu jest zatrzymanie naszej młodzieży w Kaliszu. Cieszę się, że PiS dotrzymał słowa i uda się powołać uniwersytet” – oświadczył.
Mariusz Witczak (PO) powiedział, że jego środowisko polityczne wspiera powołanie uniwersytetu. Według niego na dorobek - najpierw Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, później Akademii Kaliskiej a teraz uniwersytetu - pracowało wiele osób, które przez lata dokładały kompetencje i nowe walory uczelni. „Chcę, żebyśmy wszyscy ją wspierali, ale nie upartyjniali Uniwersytetu Kaliskiego, bo to będzie największa krzywda, którą wyrządzimy tej instytucji na starcie” - powiedział.
Zdaniem Karoliny Pawliczak (Lewica) powołanie uniwersytetu da impuls rozwojowy oraz ogromną szansę na zwiększenie dostępności do wyższego wykształcenia młodzieży, będącej w trudniejszej sytuacji materialnej, szczególnie tej z mniejszych ośrodków czy osób z niepełnosprawnościami.
Poseł Andrzej Grzyb (Koalicja Polska) przypomniał, że projektowi powstania uniwersytetu całym swoim życiem służyło Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk z prof. Krzysztofem Walczakiem na czele i Kaliskie Towarzystwo Lekarskie. Szczególne zasługi – jak zauważył - należą się samorządowi Kalisza, który przekazywał na rzecz uczelni majątek w postaci licznych obiektów.
Zdaniem Janusza Korwina-Mikke (Konfederacja) uczelnie powinni zakładać prywatni ludzie a nie państwo. „Ale jeżeli już państwo zakłada uczelnie to może przyjrzałoby się tym, które już założył. Może sprawdziłby, co dzieje się w Warszawie, gdzie wydziały nauk ścisłych trzeba wydzielić a całą resztę należałoby przewietrzyć, najlepiej wytarzać w smole i pierzu, a wydziały gender na miotłach wysłać do Brukseli. Mam nadzieję, że uczelnia w Kaliszu będzie się rozwijała lepiej, niż Uniwersytet Warszawski” - oznajmił.
Projekt ustawy poparli także parlamentarzyści z koła Polska 2050 i Kukiz’15 Demokracja Bezpośrednia. Wszyscy podkreślili, że powołanie uniwersytetu stworzy szansę, możliwości i lepszy start w życie.
Małgorzata Pępek z PO zapytała, czy wraz z powstaniem nowych ośrodków uniwersyteckich jest szansa na zwiększenie nakładów na funkcjonowanie szkolnictwa wyższego. „Niektóre uniwersytety narzekają na problemy finansowe a bez odpowiednich środków wydajność finansowa uczelni nie jest wykorzystywana w 100 procentach” - powiedziała. Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek powiedział, że po ewaluacji uczelnia będzie liczona w algorytmie uczelni akademickich. „Będzie miała stabilną i pewną sytuację finansową” – zapewnił. Dodał, że uczelnia dostaje kredyt zaufania. „W najbliższym czasie musi nadrobić pewne kompetencje i wierzę, że to się uda” - oświadczył.
Wiceminister Murdzek odniósł się do opinii do Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz biura legislacyjnego, wyrażonych na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży. Stwierdzono, że Akademia Kaliska nie spełnia warunku do utworzenia uniwersytetu. Ustawa o szkolnictwie wyższym wyraźnie definiuje i zastrzega nazwę „uniwersytet” dla uczelni spełniającej konkretne wymagania. „To jest posiadanie kategorii naukowej A+, A, B+ co najmniej w sześciu dyscyplinach naukowych lub artystycznych, które muszą być rozłożone w trzech dziedzinach nauki lub sztuki – wyjaśniono. W tej chwili AK spełnia połowę wymagań do utworzenia uniwersytetu.
Poseł wnioskodawca Jan Mosiński powiedział, że plany uczelni są takie, aby w procesie przygotowania do ewaluacji powołać 7 dyscyplin. Podkreślił, że na oczach wszystkich dzieje się wspaniała historia i gdyby nie działania rządu PiS to Akademii Kaliskiej mogłoby nie być. „Pamiętam lata rządów naszych poprzedników, kiedy w 2013 r. powołano zespół roboczy w celu powołania akademii i na tym się skończyło. Dopiero wygrana wyborów przez PiS pozwoliła rozpocząć pracę nad ambitnymi planami. Dzięki przychylności ministra Andrzeja Murdzka uczelnia rozwija się i kształci młode pokolenie” - powiedział. Projekt ustawy ma być poddany pod głosowanie na czwartkowym posiedzeniu Sejmu.
Akademia Kaliska jest uczelnią wyższą kształcącą ponad 3100 studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz około 700 słuchaczy w trybie podyplomowym, w tym także na studiach Executive Master of Business Administration. Została utworzona na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Studia prowadzone są na czterech wydziałach: nauk o zdrowiu, społecznych, wydziale politechnicznym i medyczno-społeczno-technicznym we Wrześni.
W ciągu 20 lat istnienia mury uczelni opuściło ponad 22 tys. studentów. Uczelnia oferuje kształcenie w ramach 21 kierunków na studiach pierwszego stopnia, 12 kierunków na studiach drugiego stopnia oraz 11 kierunków studiów podyplomowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych, bezpieczeństwie, zarządzaniu i jakości. Od nowego roku akademickiego na uczelni zostanie otwarta medycyna, w planach jest prawo. Kształcenie studentów w Szkole Doktorskiej rozpocznie się z początkiem roku akademickiego 2023/2024.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.