Profesor Politechniki Białostockiej członkiem europejskiego stowarzyszenia

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ekspert inżynierii mechanicznej dr hab. inż. Krzysztof Kamil Żur otrzymał nominację do European Academy of Science and Arts (EASA). Polak jest najmłodszym członkiem Akademii w historii jej działalności - poinformowała Politechnika Białostocka.

Stowarzyszenie EASA promuje postęp naukowy i społeczny. Jego członkowie są wybierani za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki – poświęcają się innowacyjnym badaniom, interdyscyplinarnej i międzynarodowej współpracy, jak również wymianie i rozpowszechnianiu wiedzy. Akademia zrzesza ponad dwa tysiące naukowców i artystów z całej Europy, w tym ponad 30 laureatów Nagrody Nobla. EASA ma siedzibę w Salzburgu (Austria).

„Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że moja skromna działalność naukowa została zauważona i doceniona przez członków Akademii. Mam nadzieję, że wpłynie to również na międzynarodową rozpoznawalność naszej uczelni” – powiedział po otrzymaniu nominacji dr hab. inż. Żur, prof. PB, cytowany w komunikacie. Jak podkreślił, sukces zawdzięcza współpracownikom zagranicznym.

Naukowiec zajmuje się inżynierią mechaniczną, lotniczą i materiałową oraz matematyką stosowaną. Należy do grona The World’s Top 2 % - najlepszych naukowców na świecie wg rankingu Stanford University w USA. Jest autorem bądź współautorem 66 publikacji naukowych w czasopismach z JCR. Najczęściej cytowanych 5 prac otrzymało wyróżnienie Web of Science (Highly Cited Papers in the top 1 % of the academic field). Sumaryczny impact factor (IF) wszystkich artykułów wynosi około 290, a ich łączna liczba punktów MNiSW to około 6800.

Krzysztof K. Żur jest absolwentem Wydziału Mechanicznego PB. Stopień doktora uzyskał w 2017 r. po obronie rozprawy pt. „Analiza drgań własnych płyt kołowych i pierścieniowych o ciągłym i dyskretno-ciągłym rozkładzie parametrów”. Od lutego 2019 roku jest związany z Katedrą Mechaniki i Informatyki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym. W 2022 roku uzyskał habilitację na podstawie cyklu powiązanych tematycznie artykułów naukowych pt. „Rozwiązania analityczne i numeryczne wybranych zagadnień mechaniki funkcjonalnie gradientowych płyt w skali makro, mikro i nano”. Pracuje na stanowisku profesora uczelni.

Dr hab. inż. Żur bada liniową i nieliniową mechanikę struktur w skali mikro i nano oraz mechanikę kompozytowych, nanokompozytowych i inteligentnych konstrukcji mechanicznych i lotniczych poddanych sprzężonym obciążeniom aero-termosprężystym z uwzględnieniem oddziaływań płyn-struktura. W ramach prac teoretycznych związanych z modelowaniem, analizą i predykcją zachowania mechanicznego konstrukcji poddanych wielopolowym obciążeniom, wykorzystuje klasyczne i nielokalne teorie sprężystości i hipersprężystości, energetyczne metody wariacyjne oraz metody analityczne i bezsiatkowe metody numeryczne.

Prof. Żur współpracuje z kilkudziesięcioma instytucjami naukowymi i kieruje pracami badawczymi kilku międzynarodowych zespołów. Pełni funkcje edytorskie i redakcyjne w czasopismach naukowych z listy Journal Citation Reports, jest recenzentem w ponad 150 czasopismach naukowych związanych z tematyką jego badań, recenzuje też propozycje nowych czasopism i książek dla wydawnictw Elsevier, De Gruyter i Cambridge University Press. Recenzował zagraniczne rozprawy doktorskie oraz osiągnięcia kandydatów na stanowisko doktora, post-doc i profesora dla wielu zagranicznych jednostek naukowych. Uczestniczy w ocenie grantów naukowych dla międzynarodowych agencji w ramach projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Sam był wykonawcą wielu zadań badawczych w ramach takich grantów.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

    Polak głównym naukowcem w OpenAI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera