Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
27.02.2023 aktualizacja 27.02.2023

Poznań/ Uniwersytet Przyrodniczy będzie miał Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu

Poznań, 15.07.2015. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, filia nr 2 Biblioteki  (jk/awol) PAP/Jakub Kaczmarczyk Poznań, 15.07.2015. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, filia nr 2 Biblioteki (jk/awol) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu będzie miał Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu. Nowa infrastruktura służyć będzie prowadzeniu badań w zakresie dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu, chorób cywilizacyjnych ludzi i zwierząt.

W poniedziałek nastąpi uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę obiektu. Celem inwestycji jest zwiększenie potencjału badawczego i innowacyjnego uczelni w zakresie wpływu chowu i hodowli zwierząt na środowisko, jak również metod ochrony zdrowia zwierząt.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdą się zwierzętarnie dla zwierząt małych modelowych, pomieszczenia laboratoryjne, sale sekcyjne i zabiegowe, sala konferencyjna i przestrzeń seminaryjna oraz pomieszczenia pomocnicze i techniczne.

Rzeczniczka uczelni Iwona Cieślik poinformowała, że w centrum prowadzone będą badania z obszaru nauk biologicznych, zootechniki, weterynarii, przedklinicznych i translacyjnych umożliwiających przeniesienie wyników doświadczeń przeprowadzonych na zwierzętach do praktyki klinicznej.

We wrześniu ub. roku podpisana została umowa na wykonanie robót budowlanych w formule zaprojektuj i wybuduj. Wykonawcą robót w postępowaniu przetargowym wybrana została firma Climamedic.

Centrum stanie w części przylegającej do ul. Szydłowskiej i Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Inwestycja jest finansowana ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024