Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
27.02.2023 aktualizacja 27.02.2023

Zapytaj fizyka, za co ten Nobel 2022

Ilustr. Adobe Stock Ilustr. Adobe Stock

Na otwarty dla publiczności wykład wyjaśniający "Co różni pary splątanych fotonów od skarpetek nie do pary" zaprasza 7 marca Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent współpracował z jednym z ubiegłorocznych noblistów.

Wykład w ramach popularnonaukowego cyklu: "Zapytaj Fizyka" wygłosi dr Radek Łapkiewicz, który pracował na Uniwersytecie Wiedeńskim pod opieką prof. Antona Zeilingera, jednego z laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2022 roku.

Badacz zajmuje się zastosowaniami technik liczenia fotonów z wysoką rozdzielczością czasową i przestrzenną w obrazowaniu, w szczególności w nadrozdzielczej mikroskopii fluorescencyjnej oraz obrazowaniu fazowym. Jego celem jest rozwijanie technik mikroskopii fluorescencyjnej, które opierają się na kwantowych i nieliniowych efektach optycznych oraz zastosowanie ich w bioobrazowaniu.

Radek Łapkiewicz ukończył studia z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim w 2008 roku pracując w grupie prof. Czesława Radzewicza. Po stażu podoktorskim na Uniwersytecie Wiedeńskim i uzyskaniu tam doktoratu został zatrudniony jako adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie od 2015 roku kieruje Laboratorium Obrazowania Kwantowego na Wydziale Fizyki.

W 2018 roku dzięki grantowi Fundacji na rzecz Nauki Polskiej First TEAM założył grupę badawczą. Współpracuje z Instytutem Naukowym Weizmanna w Izraelu oraz Instytutem Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

Jest współautorem ponad 20 artykułów w recenzowanych czasopismach cytowanych ponad 2000 razy. Za swoją pracę otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendium „Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Więcej na ten temat na stronie "Zapytaj fizyka": https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/radek-lapkiewicz/

Wykład odbędzie się o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024