Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
13.02.2023 aktualizacja 13.02.2023

Prezent dla Kopernika - w Olsztynie wspólne malowanie obrazu

Fot. arch. Frombork 12.01.1973. Muzeum Mikołaja Kopernika. Nz. portret astronoma - litografia Jana Feliksa Piwarskiego z 1852 r. Fot. PAP/Jan Morek Fot. arch. Frombork 12.01.1973. Muzeum Mikołaja Kopernika. Nz. portret astronoma - litografia Jana Feliksa Piwarskiego z 1852 r. Fot. PAP/Jan Morek

Między 13 a 17 lutego naukowcy, wykładowcy akademiccy, studenci, absolwenci i chętni mieszkańcy Olsztyna będą wspólnie malowali obraz - „Nasze Niebo Kopernika”. Ma to być prezent na 550. urodziny Mikołaja Kopernika i sposób na wspólne uczczenie Roku astronoma oraz Dnia Nauki Polskiej.

13 lutego o godz. 9 w Starej Kotłowni w olsztyńskim Kortowie rozpocznie się malowanie „Naszego Nieba Kopernika”. "Sposób wykonania i ostateczny kształt obrazu będą symbolizować naukę i prezes tworzenia wiedzy" - tłumaczą organizatorzy.

Na płótnie zaznaczone będą 832 kwadraty, każdy o wymiarach 3cm x 3cm. Każdy chętny będzie mógł dowolnie pomalować jeden z nich inspirując się hasłem „Niebo Kopernika”.

„'Nasze Niebo Kopernika' będzie rekwizytem, służącym do opowiadania o nauce i badaniach naukowych – tłumaczy prof. Stanisław Czachorowski, pomysłodawca akcji. - Najkrócej naukę (wiedzę) opisać można jako proces 3 razy K. Po pierwsze, wiedza powstaje kumulatywnie, bo efekty zarówno naszej pracy malarskiej, jak i badań naukowych sumują się w ciągu kolejnych lat i wieków, a każde pokolenie uczonych i naukowców korzysta z dorobku poprzedników, uzupełniając je swoim wkładem. Po drugie, wiedza tworzona jest kolektywnie – nasza praca malarska, tak jak i wiedza ludzka, powstaje zbiorowym wysiłkiem wielu osób. Zwłaszcza współcześnie nauka rozwija się w licznych zespołach badawczych. W pojedynkę niewiele już można zdziałać. Nauka potrzebuje współpracy, tak jak nasze wspólne malowanie. Po trzecie, nauka istnieje konektywnie – bo wiedza i nasze artystyczne pomysły rozproszone są w wielu głowach i razem, w interakcji, ujawniają swą złożoność i ogrom zgromadzonych faktów, teorii, przemyśleń. Nasze Niebo Kopernika powstanie - tak jak i wiedza naukowa - we współpracy. Efekt będzie dla nas niespodzianką i nie był zaplanowany ani wcześniej zaprojektowany. To suma indywidualnych wizji, pracy i naszej osobistej interpretacji frazy „niebo Kopernika”. Efekty badań naukowych i wiedza ludzka także są sumą indywidualnego wkładu wielu osób i wielu pokoleń. Efekt nieprzewidziany i niezaplanowany, choć spójny".

Autorzy będą poproszeni o wpis do pamiątkowej Księgi Autorów, gdzie podadzą swoje nazwisko oraz koordynaty swojego kwadratu (dzięki współrzędnym łatwo będzie odnaleźć indywidualny wkład każdego autora).

W malowanie obrazu będzie można wziąć udział 13-14 i 16-17 lutego (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek), w godzinach 9-14 w Starej Kotłowni, Kortowo. A także 15 lutego (środa), w godz. 9-14, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, ul. Tuwima 10.

Skończone dzieło zostanie udostępnione szerokiej publiczności do kontemplacji, dyskusji i kolejnych inspiracji. Niebo, jakie widział Mikołaj Kopernik, jest ogromne, z mnóstwem galaktyk, gwiazd, czarnych dziur i planet. Jest miejsce i na Twoją kreatywność oraz aktywność. Będziemy pokazywać Nasze Niebo Kopernika na wystawach, by opowiadać o nauce i o dziele Mikołaja Kopernika oraz o przewrotach kopernikańskich w nauce. – dodaje profesor Czachorowski.

Materiały zapewniają organizatorzy.

Popularnonaukowy i artystyczny happening organizowany jest przez Artystyczną Rezerwę Twórczą UWM pod patronatem rektora UWM w Olsztynie, prezesa Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku oraz dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Więcej informacji na blogu oraz na wydarzeniu na Facebooku.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023