Znamy mistrzów umiędzynarodowienia na polskich uczelniach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osiem osób mających wybitne osiągnięcia w umiędzynarodowieniu polskich szkół wyższych otrzymało Nagrody Środowiskowe „Gwiazdy Umiędzynarodowienia”. Wśród nich jest rektor Politechniki Kijowskiej, prof. Mykhailo Zgurovsky.

W poprzednim roku akademickim studiowało w Polsce blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o ponad 4,7 tys. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2022". Zagraniczni studenci stanowią obecnie ponad 7,3 proc. ogółu pobierających naukę w naszym kraju.

"Nagroda promuje osoby, które otwierają nasze szkoły wyższe na inne doświadczenia i kultury. Jest to ważne wyróżnienie środowiskowe, ponieważ praca wkładana w umiędzynarodowienie uczelni jest często niedostrzegana, a przecież ma wielką wartość" – podkreślił cytowany w komunikacie Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator nagrody.

W tym roku kapituła nagrodziła osiem osób. Laur Wybitnej Gwiazdy (Distinguished Star) trafił do rektora Politechniki Kijowskiej prof. Mykhaila Zgurovskiego. Jest to Nagroda Specjalna dla osób szczególnie zasłużonych dla internacjonalizacji. Naukowiec otrzymał ją za wspieranie polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej i naukowej.

"Mimo trwającej wojny i zaangażowania w utrzymanie działalności uczelni w niezwykle trudnych okolicznościach prof. Zgurovsky aktywnie angażuje się w umocnienie współpracy z polskimi uczelniami” – uzasadniono.

Za Gwiazdę Zarządzania (Management Star) uznano prorektorkę ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Annę Jurkowską-Zeidler. To laur dla kadry zarządzającej szkół wyższych (z wyłączeniem rektorów), którą honorowane są osoby, które tworzą i realizują strategię internacjonalizacji uczelni. Nagrodę otrzymała m.in. za zorganizowanie na UG konferencji „Solidarni z Ukrainą” i projektu mikrograntów dla ukraińskich naukowców.

Z kolei Gwiazdą Dyplomacji Publicznej (Public Diplomacy Star) okazał się w tym roku ks. prof. Piotr Nawrot, SVD. To nagroda dla osób aktywnych w obszarze dyplomacji publicznej, upowszechniających wysokie standardy międzynarodowych kontaktów akademickich i naukowych. Ks. prof. Nawrot to teolog i muzykolog z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

"Ksiądz Nawrot prowadził liczne wykłady nie tylko w Południowej i Północnej Ameryce, ale również w wielu krajach Europy, przyczyniając się do popularyzacji naszego kraju, jego nauki i kultury” – podkreślono.

Gwiazdą Badań (Research Star) wybrano prof. Dorotę Dobiję z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jest to nagroda dla kadry badawczej uczelni, przyznawana osobom prowadzącym badania nad internacjonalizacją szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie. Kapitała doceniło to, że pracowała jako visiting professor w wielu uniwersytetach w USA i w Europie; koordynowała liczne krajowe i międzynarodowe projekty badawcze w zakresie m.in. zarządzania wiedzą i ładu korporacyjnego.

Magdalena Kudewicz-Kiełtyka, która kieruje na Politechnice Śląskiej Biurem Rozwoju została Gwiazd Rozwoju (Development Star). Nagrodę otrzymują osoby, które mają wybitne osiągnięcia w działaniach na rzecz międzynarodowego rozwoju uczelni w zakresie naukowym i edukacyjnym – w tym m.in. w pionach zajmujących się inicjatywami doskonałości naukowej typu IDUB czy też sieciami uniwersytetów europejskich.

Gwiazdą Kształcenia (Teaching Star) okazał się prof. Michał Dziekoński z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. W tej kategorii docenia się kadrę badawczo-dydaktyczną, która wyróżnia się jakością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów obcokrajowców oraz tworzącą nowe formy i inicjatywy w zakresie kształcenia międzynarodowego.

Dyrektorce Centrum Spraw Międzynarodowych Akademii Górniczo-Hutniczej Marcie Foryś przyznano tytuł Gwiazdy Marketingu (Marketing Star). To nagroda dla pracowników działów promocji, rekrutacji i współpracy z zagranicą, którzy stosują innowacyjne metody i narzędzia, w tym social media oraz mają osiągnięcia w budowaniu międzynarodowego prestiżu swoich uczelni.

Ostatnią z nagrodzonych jest Anna Maria Jarosławska, która kieruje Działem Współpracy Międzynarodowej Politechniki Wrocławskiej. Otrzymała tytuł Wschodzącej Gwiazdy. To nagroda dla osób zajmujących się umiędzynarodowieniem, które mają nie więcej niż 35 lat, a ich działania obiecująco rokują na przyszłość w tym obszarze nie tylko na macierzystej uczelni, ale także w wymiarze krajowym i międzynarodowym.

Nagrodę przyznaje kapituła składająca się z reprezentantów polskich instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój umiędzynarodowienia (m.in. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, fundacja Perspektywy). Pracami kapituły kieruje prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Śląskiej.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

  • Przemyśl, 28.10.2023. PAP/Darek Delmanowicz

    Zmarł geograf prof. Grzegorz Węcławowicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera