Uczelnie i instytucje

Białystok/ Uniwersytet realizuje projekt "Eksperymentujemy międzynarodowo" dla polskich i ukraińskich uczniów

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Wspólne eksperymentowanie, zdobywanie wiedzy, a także integracja polskich i ukraińskich uczniów to główne założenia projektu "Eksperymentuj międzynarodowo", realizowanego przez Uniwersytet w Białymstoku. Spotkania zaplanowano do maja.

W ramach projektu zajęcia będą się odbywały na Uniwersytecie w Białymstoku i w podlaskich szkołach, gdzie działają Kluby Młodych Odkrywców (KMO). Pierwsze, pilotażowe, odbędą się 15 lutego.

W sumie ma być kilkanaście spotkań, a projekt potrwa do maja. Ma on promować kluby, a także "zachęcić do takiej formy zdobywania wiedzy uczniów z Ukrainy, co dodatkowo wesprze ich integrację z polskimi rówieśnikami i naukę języka polskiego" – powiedziała PAP koordynatorka projektu z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku dr Anna Rybak.

"W ramach sieci KMO chcemy integrować uczniów z Polski i Ukrainy. Wspólne eksperymentowanie będzie okazją do wzbogacenia wiedzy z różnych dziedzin nauki, a także do poznania zwyczajów i kultury obu narodów" – dodała Rybak cytowana w materiałach uczelni.

Zajęcia będą oparte na wspólnym eksperymentowaniu, uczniowie będą mogli też np. podążać śladami wielkich matematyków, badać właściwości różnych substancji, obserwować przyrodę, szukać korelacji między różnymi dziedzinami wiedzy. W ramach zajęć będzie też okazja, aby odwiedzić uniwersyteckie centrum przyrody i planetarium w uczelnianym kampusie.

Rybak powiedziała, że liczy na to, że dzięki tym spotkaniom więcej dzieci z Ukrainy dołączy do działań Klubów Młodego Odkrywcy, bo obecnie – jak zauważyła – działa w nich niewielu ukraińskich uczniów.

Spotkania, oprócz zajęć w klubach działających na uczelni, będą odbywać się m.in. w Augustowie i w Piątnicy. Rybak dodała, że zajęcia będą organizowane przez działające już kluby, których w regionie jest ponad 30.

Uniwersytet w Białymstoku na projekt "Eksperymentujemy międzynarodowo" otrzymał wsparcie z Centrum Nauki Kopernik i z Fundacji Deloitte w ramach konkursu "Razem dla lepszej przyszłości z KMO".(PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera