Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
27.01.2023 aktualizacja 27.01.2023

Sól w aerozolu ogranicza chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc. NaCl) znacznie ograniczył chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci oraz zmniejszył o połowę liczbę osób wymagających usunięcia migdałków – informuje pismo „JAMA Pediatrics”.

Jak wykazały badania prowadzone przez Murdoch Children's Research Institute w Melbourne (Australia), po sześciu tygodniach stosowania aerozol do nosa z solą fizjologiczną okazał się równie skuteczny w łagodzeniu zaburzeń oddychania podczas snu u dzieci jak przeciwzapalny aerozol steroidowy (furoinian mometazonu).

Oba aerozole do nosa usunęły objawy występujące podczas snu u około 40 proc. badanych, a przypadki ocenione przez chirurga jako wymagające usunięcia migdałków zostały zmniejszone o połowę. Randomizowane, kontrolowane badanie „MIST” objęło 276 dzieci w wieku od 3 do 12 lat i zostało przeprowadzone w Royal Children's Hospital i Monash Children's Hospital.

W Australii wycięcie migdałków jest najczęstszą planową operacją dziecięcą - co roku przeprowadza się ich ponad 40 000. Powszechnie stosowana w leczeniu chrapania u dzieci procedura jest kosztowna, bolesna i znacznie obciąża zasoby szpitalne. Chrapanie i trudności w oddychaniu podczas snu dotykają około 12 proc. dzieci i mogą powodować poważne długoterminowe problemy, wpływając na funkcje poznawcze, zachowanie i zdrowie układu krążenia.

Dr Alice Baker z Murdoch Children's powiedziała, że miejscowe dzieci zazwyczaj czekały ponad rok w systemie publicznym na operację usunięcia migdałków, co skłoniło do poszukiwania alternatywnego leczenia zaburzeń oddychania podczas snu. Jak zaznaczyła, niektóre dzieci mogą mieć niepotrzebnie usuwane migdałki.

„Aerozole do nosa działają poprzez oczyszczanie nosa i/lub zmniejszanie stanu zapalnego nie tylko w nosie, ale także w tylnej części gardła, aż do migdałków, aby złagodzić objawy” – powiedziała dr Baker.

Prof. Kirsten Perrett z Murdoch Children's zaznaczyła, że jak wykazało badanie, znaczna liczba dzieci z zaburzeniami oddychania podczas snu może początkowo być leczona przez lekarza rodzinnego i nie wymagać skierowania do specjalisty, jak się obecnie zaleca.

„Duża część dzieci, które chrapią i mają trudności z oddychaniem, może być skutecznie leczona przez lekarza pierwszego kontaktu, stosując przez sześć tygodni donosowe aerozole z solą fizjologiczną jako leczenie pierwszego rzutu – wskazała prof. Perrett. - Korzystanie z tańszego i łatwo dostępnego leczenia poprawiłoby jakość życia tych dzieci, zmniejszyłoby obciążenie usług specjalistycznych, skróciło czas oczekiwania na operację i obniżyło koszty szpitali”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023