Brązowe algi mogą usuwać z atmosfery do 550 milionów ton dwutlenku węgla rocznie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Żyjące w zimnych wodach i oceanach brązowe algi (brunatnice) mogą usuwać z atmosfery do 550 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Śluz, w którym go akumulują, trudno się rozkłada, więc węgiel nie wraca do atmosfery przez setki, a nawet tysiące lat – wykazali naukowcy w publikacji na łamach PNAS.

Algi brązowe to glony wielokomórkowe żyjące w zimnych wodach i oceanach. Pobierają duże ilości dwutlenku węgla z powietrza i wykorzystują go do wzrostu. Pewną część węgla jednak uwalniają z powrotem do środowiska w postaci śluzu, którego ważnym składnikiem jest fukoidan. Ponieważ śluz jest trudny do rozłożenia (fukoidan pełni funkcje ochronne), opada na dno zbiorników wodnych i nic się z nim nie dzieje przez setki, a nawet tysiące lat. W ten sposób algi brązowe mogą usuwać z powietrza do 550 milionów ton dwutlenku węgla każdego roku – prawie tyle, ile wynosi cała roczna emisja gazów cieplarnianych w Niemczech (0,74 gigaton dwutlenku węgla w 2020 r.).

"Uwalnianie (produktów przemiany materii - PAP) przez brunatnice jest bardzo złożone i niezwykle trudne do zmierzenia, ale udało nam się dokonać szczegółowej analizy różnych substancji wydalanych przez brązowe algi. Naszą uwagę zwrócił fukoidan, który stanowił około połowy wydalanych substancji" – powiedział Hagen Buck-Wiese z Instytutu Mikrobiologii Morskiej im. Maxa Plancka w Bremie, jeden z autorów badania (https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2210561119). Dodał on, że fukoidan jest bardzo oporny na zniszczenie (choć istnieją zwierzęta, które go zjadają).

"Węgiel z fukoidanu nie wraca do atmosfery przez setki, a nawet tysiące lat. To sprawia, że algi brunatne są szczególnie dobrymi pomocnikami w usuwaniu dwutlenku węgla z atmosfery w perspektywie długoterminowej" – powiedział Hagen Buck-Wiese.

Zespół badawczy złożony z naukowców pochodzących z Niemiec, Finlandii i Australii przeprowadził eksperymenty w Stacji zoologicznej Tvärminne w południowej Finlandii. "W dalszej kolejności chcemy przyjrzeć się innym gatunkom brunatnic w innych lokalizacjach. Wielki potencjał alg brunatnych w zakresie ochrony klimatu zdecydowanie wymaga dalszych badań i wykorzystania ich wyników" – powiedział Buck-Wiese. (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera