Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
28.12.2022 aktualizacja 28.12.2022

Białystok/ Pod koniec stycznia każdy będzie mógł odwiedzić planetarium uniwersyteckie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pod koniec stycznia każdy będzie mógł odwiedzić planetarium Uniwersytetu w Białymstoku – planuje uczelnia. Dotąd korzystały z niego grupy zorganizowane, a planetarium odwiedziło w sumie ponad 5,7 tys. osób.

Budynek, w którym mieści się planetarium i obserwatorium astronomiczne, jest na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Planetarium otwarto dla widzów w czerwcu tego roku.

W planetarium jest sala na 32 widzów z półsferycznym ekranem. Możliwa jest projekcja gotowych prezentacji i filmów, jak też prowadzenie interaktywnych projekcji. Najważniejszym elementem jest nowoczesny system cyfrowej projekcji typu "fulldome", a także dwa rzutniki stanowiące system optyczny, tzw. rybie oko, które umożliwiają tworzenie obrazu wysokiej jakości 3D i 2D.

Jak powiedziała kierownik Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku Dorota Sawicka, zainteresowanie w pierwszym półroczu działania planetarium przerosło najśmielsze oczekiwania, a miejsce odwiedziło ponad 5,7 tys. osób, które uczestniczyły w ponad 250 seansach.

"To bardzo budujące dane, pokazujące, że taki obiekt i takie działania są potrzebne" – mówiła Sawicka. Dodała, że najbliższe planetaria są w Warszawie i w Olsztynie, a w ofercie białostockiego są projekcje, które zainteresują nie tylko dzieci, ale też studentów i dorosłych.

W pierwszym półroczu planetarium było otwarte przede wszystkich dla grup zorganizowanych, formalnych i nieformalnych, np. rodzinnych. Jak podaje uczelnia, prym wiodły grupy szkolne i przedszkolne, a w okresie wakacji uczestnicy półkolonii. Seanse rezerwowały też zakłady pracy czy grupy rodzinne.

W planach uczelni jest, by pod koniec stycznia z oferty planetarium będą mogły korzystać nie tylko grupy, ale także osoby indywidualne.

"Kończymy przygotowywanie systemu sprzedaży biletów w internecie i w biletomacie. Mamy nadzieję, że z końcem stycznia system będzie już gotowy" – powiedziała Sawicka.

Dodała, że wśród innych planów jest poszerzenie oferty o kolejny film, a także prowadzenia działań edukacyjnych dla całych rodzin.

Budowa obserwatorium i planetarium rozpoczęła się w 2019 r., a zakończyła się jesienią 2020 r. Jej koszt wyniósł ponad 8,4 mln zł.

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku otwarto w 2015 r., ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 r. To największa inwestycja w dziejach uczelni. Jego budowa i wyposażenie obiektów w nowoczesny sprzęt kosztowało blisko 250 mln zł, w większości sfinansowano ją z funduszy unijnych. Siedziby mają tam m.in. wydziały matematyki, fizyki, biologii i chemii oraz instytut informatyki, a także uniwersytecka biblioteka.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023