Uczelnie i instytucje

Gdańsk/ Komercyjne badania laboratoryjne na Uniwersytecie Gdańskim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Uniwersytecie Gdańskim powstało Uniwersyteckie Laboratorium Usług Badawczych (ULUB). Jego zadaniem będzie koordynowanie działań związanych ze świadczeniem odpłatnych usług w laboratoriach uczelni.

"Posiadamy trzy duże, nowoczesne kompleksy laboratoriów mogących prowadzić analizy i pomiary na zlecenie podmiotów zewnętrznych" - powiedział, cytowany w komunikacie, rektor gdańskiej uczelni prof. Piotr Stepnowski

Laboratoria są zlokalizowane na Wydziałach Chemii i Biologii oraz Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed.

Prof. Stepnowski tłumaczył, że od początku kadencji władze uczelni zabiegały zarówno w Ministerstwie Finansów jak i Ministerstwie Rozwoju i Technologii o uwolnienie tej infrastruktury z ograniczeń jej komercyjnego wykorzystania. "W końcu to się udało, a uczelnia przygotowuje obecnie zasady prowadzenia takiej działalności w tych budynkach" - stwierdził rektor uczelni.

Uczelnia w przesłanym komunikacie poinformowała, że nowoczesna infrastruktura budynków eksperymentalnych została w pełni sfinansowana ze środków unijnych, co oznacza, że po zliberalizowaniu ograniczeń można w niej prowadzić działalność komercyjną na powierzchni nie przekraczającej 20 proc. całego budynku.

W komunikacie przedstawiciele UG wskazują, że wymaga to zatem wdrożenia odpowiednich procedur ewidencjonowania i rozliczania tak wykorzystywanej powierzchni budynków.

Rektor uczelni zaznaczył, że dodatkowo, zarówno na Wydziale Matematyki Fizyki i Informatyki, jak i Wydziale Oceanografii i Geografii, w nieco starszych budynkach, zlokalizowane są także świetnie wyposażone laboratoria mogące świadczyć odpłatne usługi.

Powołanie Uniwersyteckiego Laboratorium Usług Badawczych zaopiniował pozytywnie Senat Uniwersytetu Gdańskiego na posiedzeniu, które odbyło się na początku grudnia br.

Rektor podkreślił, że należy rozważnie dysponować zleceniami. "Nie chcemy, żeby ewentualne komercyjne działania zaburzały badania prowadzone tam przez naszych naukowców" - wyjaśnił.

"Musimy umiejętnie połączyć działania mogące przynieść wymierne korzyści i pomóc finansować badania w naszej uczelni z tym, co jest w niej priorytetem czyli z prowadzeniem badań" - stwierdził prof. Stepnowski.

Władze uczelni poinformowały, że przygotowanie koncepcji, nadzór i koordynowanie prac w Uniwersyteckim Laboratorium Usług Badawczych powierzone zostały prof. Mariuszowi Makowskiemu z Wydziału Chemii.

"Prof. Makowski jest doświadczonym naukowcem, na co dzień wykorzystuje w swojej pracy infrastrukturę pomiarową nie tylko na swoim wydziale" - ocenił rektor.

Zaznaczył, że prof. Makowski był prodziekanem, a później dziekanem, zatem zna dobrze uczelnię także od strony administracyjnej. "Jestem pewien, że doskonale będzie umiał znaleźć +złoty środek+ pozwalający realizować założenia działania ULUB" - ocenił.

Uniwersytet poinformował, że z działań Uniwersyteckiego Laboratorium Usług Badawczych wyłączony będzie statek r/v Oceanograf, ponieważ działania związane z komercyjnym udostępnianiem tej jednostki badawczej podlegają Biuru Armatora, a nad realizacją zadań badawczych czuwają naukowcy z Wydziału Oceanografii i Geografii. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera