Uczelnie i instytucje

Podpisano porozumienie o utworzeniu Wydziału Lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Siedem szpitali i samorząd województwa dolnośląskiego podpisali z Politechniką Wrocławską porozumienie o utworzeniu na tej uczelni Wydziału Lekarskiego. W styczniu wniosek w tej sprawie ma zostać wysłany do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że podpisane w czwartek porozumienie o utworzeniu kierunku lekarskiego to "kolejny krok na drodze do budowania nowej wielkiej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach".

"Będzie ona oparta na takich filarach, jak badania podstawowe, nauki techniczno-inżynieryjne oraz medycyna, czyli nauka zajmującą się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm" – powiedział prof. Wójs.

Rektor dodał, że Politechnika Wrocławska będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. "Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie" – mówił.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez towarzyszącej jej myśli inżynierskiej. "Impuls rozwoju nowych technologii musi wyjść od medyków, a rolą inżynierów jest określenie i realizacja przedstawionych pomysłów" – podkreślił marszałek.

Kształcenie na wydziale medycznym Politechniki Wrocławskiej ma być prowadzone we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami, których kierownictwo podpisało w czwartek porozumienie z władzami uczelni oraz przedstawicielami zarządu województwa dolnośląskiego.

"Od samego początku wspieraliśmy ten projekt, bo uważamy, że przyniesie on wiele korzyści dla całego naszego regionu. Dotychczas nasi lekarze, którzy chcieli prowadzić badania naukowe, szukali połączeń ze światem Politechniki, a współpraca w tym zakresie była spontaniczna. Podpisane porozumienie pozwoli to usystematyzować, a długofalowa współpraca pozwoli na rozwój medycyny na Dolnym Śląsku" – zwrócił uwagę wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Kadrę Wydziału Lekarskiego mają stanowić lekarze ze stopniami i tytułami naukowi zatrudnieni w dolnośląskich szpitalach. Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać minister edukacji i nauki. Wrocławska uczelnia kończy przygotowywać wniosek w tej sprawie, który zostanie złożony w pierwszych dniach stycznia.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera