Uczelnie i instytucje

Sejm zaakceptował sześć poprawek Senatu do ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Sejm zaakceptował w czwartkowym bloku głosowań sześć przyjętych przez Senat poprawek do ustawy, zgodnie z którą po przekształceniu Centralnego Szpitala Klinicznego CSK Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powstanie Państwowy Instytut Medyczny MSWiA.

Po przekształceniu lecznica ma się stać państwowym instytutem badawczym bez konieczności przeprowadzania likwidacji CSK MSWiA. Poprawki Senatu do uchwalonej przez Sejm miesiąc temu ustawy mają charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Senat uzasadniał je m.in. wykreśleniem zbędnych określeń, które i tak wynikają z ogólnych przepisów prawa.

Za odrzuceniem łącznie wszystkich poprawek Senatu głosowało w czwartek wieczorem pięciu posłów, przeciw odrzuceniu było 442, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przekształcenie w drodze ustawy ma pozwolić szpitalowi na płynne przejście z formy samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej do instytutu badawczego. Regulacja ma też pozwolić na uniknięcie formalnych komplikacji związanych z brakiem następstwa prawnego pomiędzy CSK, a nowo powstałym PIM MSWiA.

Sejm w czwartek zgodził się m.in. na poprawkę Senatu, by określić, że pierwsza sześcioletnia kadencja dyrektora Instytutu będzie liczona od wejścia ustawy w życie. Przyjął też doprecyzowany przez Senat zapis o obowiązku lustracyjnym kierownictwa PIM MSWiA.

Instytutu z dniem przekształcenia będzie miał wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem był CSK MSWiA oraz przejmie jego pracowników. Rozwiązanie ma przyczynić się do zagwarantowania ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej i zapobiec wystąpieniu trudności z zapewnieniem kadr.

Według autorów projektu inicjatywa przekształcenia placówki wyszła od samych lekarzy szpitala MSWiA oraz byłych i obecnych władz tej placówki, a nie z resortu.

Przekształcony instytut będzie mógł pozyskiwać pieniądze ze źródeł zewnętrznych, na przykład z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - jako podmiot leczniczy CSK MSWiA nie mógł o nie wnioskować samodzielnie.

Senat przegłosował poprawki w środę i przesłał uchwałę w tej sprawie do Sejmu; tego samego dnia - pozytywnie - poprawki zaopiniowały sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz zdrowia.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera