Dr Grzesiowski: niewiedza jest równie groźna, jak wirus

Warszawa, 09.12.2022. Szef kapituły konkursu, prof. Michał Kleiber (L) oraz laureat Nagrody Głównej, dr Paweł Grzesiowski (P) podczas gali finałowej 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki. (jm) PAP/Marcin Obara
Warszawa, 09.12.2022. Szef kapituły konkursu, prof. Michał Kleiber (L) oraz laureat Nagrody Głównej, dr Paweł Grzesiowski (P) podczas gali finałowej 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki. (jm) PAP/Marcin Obara

Jak pokazała pandemia - niewiedza jest równie groźna, jak wirus - mówi dr Paweł Grzesiowski, laureat Nagrody Głównej w konkursie Popularyzator Nauki. Zwycięzców 18. edycji konkursu ogłoszono w piątek.

Jury konkursowe doceniło dr. Grzesiowskiego za niezależność, odwagę, niezwykłą umiejętność mówienia o trudnych zagadnieniach medycznych w sposób przystępny, edukowanie społeczeństwa i walkę z fake newsami.

"Nagroda to z jednej strony wielka przyjemność, radość, bodziec pozytywny, ale z drugiej strony - ogromne wyzwanie. Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi oceniło moją działalność pozytywnie i jest to pewnego rodzaju zastrzyk energii na przyszłość. Żeby nie przestać tego robić, żeby w dalszym ciągu popularyzować wiedzę. Bo - jak pokazała pandemia - niewiedza jest równie groźna, jak sam wirus. Dlatego traktuję to wyróżnienie naprawdę bardzo szczególnie, bo kapituła jest niezwykle szacowna i wyróżnienie w takim gronie jest dla mnie zaszczytem. To bodziec do dalszej pracy" - mówi laureat Nagrody Głównej konkursu Popularyzator Nauki, dr Paweł Grzesiowski - pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

"Nasi laureaci to pewne wzorce zachowań uczonych" - podkreśla szef kapituły konkursowej, prof. Michał Kleiber. - "Nie mam wątpliwości, że jednym z najważniejszych elementów misji naukowców powinna być popularyzacja tego, co robią: wiarygodnej wiedzy. Dzisiaj jesteśmy skonfrontowani ze zmianami klimatu, z problemami energetyki, z pandemią... To wszystko zwiększa znaczenie nauki, a jej zrozumienia przez społeczeństwo - w szczególności".

W kategorii Naukowiec laureatem został dr hab. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W kategorii Animator nagrodzono Stanisława Łoboziaka z Centrum Nauki Kopernik. W kategorii Zespół laureatem został Lubelski Festiwal Nauki. Stowarzyszenie WroSpace otrzymało nagrodę w kategorii Instytucja. Agnieszka Krzemińska została laureatką w kategorii Media. Kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu wyróżnień Michałowi Młotkowi oraz Energetycznemu Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Fundacji PAP, obecnie - ze środków programu Nauka dla Społeczeństwa MEiN. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. 

PAP - Nauka w Polsce

zan/ uka/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

  • fot. materiały prasowe

    Perełki z europejskich zbiorów podczas Pikniku Archiwalnego w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera