Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
27.11.2022 aktualizacja 27.11.2022

Współpraca między Fabryką Broni "Łucznik" – Radom i Politechniką Warszawską

Źródło: PW Źródło: PW

Studenci Politechniki Warszawskiej będą mogli zapoznać się z najnowszymi polskimi konstrukcjami broni. W ramach współpracy z uczelnią Fabryka Broni "Łucznik" Radom przekazała do celów badawczych i dydaktycznych karabinki MSBS GROT i Beryl oraz pistolet VIS 100 - poinformowano w piątek.

Radomska fabryka - jak podano w jej piątkowym komunikacie - przekazała swoje kluczowe produkty Wydziałowi Mechanicznemu Technologicznemu.

"Do tej pory brakowało nam najnowszego, aktualnego uzbrojenia żołnierzy polskich. Dzięki Fabryce Broni w Radomiu nasi studenci będą mogli zapoznać się z najnowszymi polskimi konstrukcjami, testować je i porównywać z innymi" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym kierownik Zakładu Mechaniki i Techniki Uzbrojenia Politechniki Warszawskiej prof. Mariusz Magier.

Według niego współpraca między uczelnią a fabryką przyniesie obopólne korzyści. "Jesteśmy przekonani, że zarówno nasze spostrzeżenia dotyczące produktów Fabryki Broni, jak i wiedza z zakresu zarządzania inżynierią produkcji będą stanowić istotny wkład w dalszy rozwój polskiej myśli zbrojeniowej" – stwierdził profesor.

Jak podkreślił prezes zarządu Fabryki Broni "Łucznik" Wojciech Arndt, współpraca świata nauki i biznesu to naturalny czynnik rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw. "Kooperacja naszej firmy z naukowcami z Politechniki Warszawskiej pozwala rozwijać nasze produkty i wprowadzać innowacje do Sił Zbrojnych" – stwierdził Arndt.

Dodał, że radomski zakład pogłębia współpracę z wybitnymi specjalistami, by udoskonalić procesy konstrukcyjne i produkcyjne swoich wyrobów. "Jesteśmy też pewni, że broń, którą przekazaliśmy Politechnice Warszawskiej pozwoli lepiej przygotować przyszłe kadry wielu polskich firm zbrojeniowych, w tym naszej radomskiej Fabryki Broni" – zaznaczył prezes "Łucznika".

Według fabryki zapoczątkowane w 2021 r. partnerstwo z warszawską uczelnią wchodzi obecnie w kolejny etap. "Zacieśnienie współpracy będzie polegać na wymianie informacji, organizacji roboczych wizyt w siedzibach obu podmiotów połączonych z seminariami, warsztatami naukowo-technicznymi i badaniami, a także na wdrożeniach i zastosowaniu nowych technologii w szczególności w obszarze inteligentnych materiałów i zarządzania inżynierią produkcji" – przekazała kierownik działu marketingu i komunikacji "Łucznika" Aleksandra Odziemkowska.

Dodała, że w kolejnych etapach współpraca obejmie także organizację specjalistycznych kursów i studiów podyplomowych, doktoratów wdrożeniowych, staży zawodowych i praktyk oraz promocję inicjatyw edukacyjnych skierowanych do studentów i absolwentów uczelni.

Nauka w Polsce, Ilona Pecka

ilp/ mok/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023