Szwecja/ Raport SMHI: analiza danych pokazuje, że klimat w Szwecji zmienił się

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wyższa temperatura, więcej opadów, mniej śniegu oraz zwiększone promieniowanie słoneczne świadczą o zmianie klimatu w Szwecji - wynika z analizy danych z lat 1860-2011 dokonanej przez Szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny (SMHI).

Według raportu SMHI w Szwecji średnia temperatura powietrza w latach 1991-2020 wzrosła o 1,9 stopnia Celsjusza w porównaniu z okresem 1861-1890. "Jest to mniej więcej dwa razy więcej niż średnia światowa w analogicznym okresie, wynosząca 0,9 stopnia Celsjusza" - wskazują eksperci.

Zdaniem ekspertów o zmianie klimatu świadczy także wzrost opadów z 600 mm rocznie w 1930 roku do 700 mm od lat 2000. Jednocześnie zaobserwowano spadek o 16 liczby dni z pokrywą śnieżną w ciągu roku w latach 1991-2020 w porównaniu z okresem 1961-1990.

Ponadto, jak podkreślono, stacje pomiarowe odnotowały wzrost promieniowania słonecznego o 10 proc. od połowy lat 80. do 2021 roku włącznie.

Według klimatologa SMHI, prof. Semjona Schimanke, "analiza różnych pomiarów w ujęciu historycznym pokazuje, że klimat w Szwecji zmienił się. "Jest on powiązany z globalnym ociepleniem, które jest wynikiem wpływu człowieka na klimat" - zauważa Schimanke.

Jednocześnie ekspert podkreśla, że obraz zmian klimatu jest bardziej zróżnicowany niż wynika to ze średniorocznych danych. "Na przykład zwiększone opady roczne wynikają głównie z większych opadów w okresie zimowym oraz jesiennym, podczas gdy nie ma podobnej tendencji w okresie letnim oraz wiosennym" - zaznacza Schimanke.

Publikacja raportu SMHI zbiegła się z obfitymi opadami śniegu, które sparaliżowały południową oraz środkową Szwecję. W Sztokholmie nie jeździły autobusy komunikacji miejskiej, policja zalecała pracę zdalną.

Powołany w połowie października nowy prawicowy rząd Szwecji zapowiedział prowadzenie "realistycznej polityki klimatycznej", na której mają nie stracić zwykli obywatele, a także gospodarka. Współrządząca Szwecją w koalicji z socjaldemokratami w latach 2014-2021 Partia Ochrony Środowiska - Zieloni doprowadziła do wzrostu cen paliw kopalnych oraz do przedwczesnego zamknięcia czterech reaktorów w elektrowniach atomowych.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fotodetektor naśladuje pustynną mrówkę

  • Fot. Adobe Stock

    Terapia genowa może „naprawić” łożysko i ocalić ciążę - na razie u świnki morskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera