Uczelnie i instytucje

Szczecin/ W Uniwersytecie Szczecińskim zainaugurowano katedrę UNESCO

18.11.2022. Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński podczas uroczystego odsłonięcia tablicy i inauguracji prac katedry UNESCO Zrównoważonego Rozwoju Społecznego na Uniwersytecie Szczecińskim.  PAP/Marcin Bielecki
18.11.2022. Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński podczas uroczystego odsłonięcia tablicy i inauguracji prac katedry UNESCO Zrównoważonego Rozwoju Społecznego na Uniwersytecie Szczecińskim. PAP/Marcin Bielecki

Uroczystym odsłonięciem tablicy zainaugurowano w piątek prace katedry UNESCO na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społecznego w Uniwersytecie Szczecińskim. To dziesiąte takie miejsce w Polsce.

"Jest to kolejny element umiędzynarodowienia Uniwersytetu Szczecińskiego, ale cele są znacznie bardziej istotne. Walka o rozwój społeczny, o zrównoważony rozwój, o prawa człowieka, o otwarty dostęp do edukacji jest czymś, do czego powołane są uczelnie wyższe" - powiedział podczas inauguracji rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Waldemar Tarczyński.

Obecnie istnieje 850 katedr uniwersyteckich i sieci badawczych UNITWIN w ponad 110 krajach, w tym 10 w Polsce.

"Wspólnie z naukowcami z całego świata będziemy zastanawiać się jak idee UNESCO możemy rozwijać, przekonując do tego nasze społeczeństwo" – dodał prof. Tarczyński.

Katedra UNESCO Zrównoważonego Rozwoju Społecznego w Uniwersytecie Szczecińskim za główny obszar swojej działalności podejmuje szerokorozumianą problematykę społeczną m.in.: wyrównywania szans, integracji społecznej, dialogu międzykulturowego, praw człowieka czy otwartej, dostępnej edukacji w społeczeństwie demokratycznym.

"Pod tym hasłem +zrównoważony rozwój społeczny+ mieści się takie projektowanie przyszłości, które nie ogranicza potrzeb przyszłym pokoleniom. Włącza w proces rozwoju grupy, które były do tej pory pomijane" – poinformował kierownik katedry UNESCO dr hab. Maciej Kowalewski. "Krótko mówiąc: przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu, polityki równościowe, dbałość o prawa człowieka, przeciwdziałanie konfliktom zbrojnym – to zwykle mieści się w tym haśle" – doprecyzował.

Program Katedr UNITWIN/UNESCO został utworzony w 1992 r. W tym roku obchodzone jest jego 30-lecie funkcjonowania.

Jest to międzysektorowa i interdyscyplinarna sieć służąca współpracy i dzieleniu się wiedzą instytucji szkolnictwa wyższego na całym świecie. Sieć promuje międzynarodową współpracę międzyuniwersytecką.

Katedry odgrywają strategiczną rolę we wzmacnianiu powiązań między wiedzą, badaniami, edukacją i politykami publicznymi.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Miszczuk

misz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera