Warszawa/ W piątek rozpoczyna się Festiwal Filmów Naukowych

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Pierwsza edycja Festiwalu Filmów Naukowych rozpocznie się w Warszawie w piątek i potrwa do soboty. Wydarzeniu organizowanemu przez Politechnikę Warszawską przyświeca idea popularyzacji wiedzy naukowej i promocja jej osiągnięć. Zaplanowano m.in. premierę filmu Krzysztofa Zanussiego.

Jak czytamy w komunikacie organizatorów, wydarzenie ma na celu zaproszenie widza do rozmowy o najnowszych odkryciach, technologiach i szeroko pojętej nauce. Napisano, że festiwal tworzą filmy, które poruszają wyobraźnię, kwestionują wartości oraz pokazują otaczający nas świat.

"Nasz Festiwal udowadnia, że w nauce widać dużo więcej niż tylko laboratoria i doświadczenia. Filmy, które będą wyświetlane zaskoczą różnorodnością gatunków, stylistyki oraz tematów, a przede wszystkim wybrzmiewa w tych filmach zaangażowanie i pasja naukowców poszczególnych dziedzin" – powiedziała cytowana w informacji prasowej organizatorka festiwalu Marta Klewińska.

Festiwal otworzy spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim w piątek o godz. 11.00. Po rozmowie będzie wyświetlony jego premierowy film "Liczba doskonała" (w rolach głównych: Andrzej Seweryn, Jan Marczewski, Jan Nowicki). Film przedstawia opowieść o młodym matematyku, który podporządkował swoje życie badaniom nad liczbami pierwszymi.

W programie festiwalu znajdują się projekcje pięciu filmów pełnometrażowych oraz siedmiu filmów krótkometrażowych. Program wzbogacono pokazami specjalnymi oraz panelem dyskusyjnym pt.: "Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje?". Głos w dyskusji zabiorą Artur Cichmiński (dziennikarz i krytyk filmowy), dr Monika Koperska (popularyzatorka nauki, współzałożycielka Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki), Anna Kwiatkowska-Bieda (dziennikarka, podróżniczka, autorka programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych), Wiktor Niedzicki (dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu "Laboratorium") oraz dr hab. Jacek Wasilewski (medioznawca, dziennikarz, wykładowca akademicki).

Produkcje będą rywalizować o nagrody w dwóch kategoriach - filmu pełnometrażowego i filmu krótkometrażowego. Zwycięzca w kategorii filmu pełnometrażowego otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a za film krótkometrażowy - 5 tys. zł. Mecenasem wydarzenia i sponsorem nagród jest Polska Fundacja Narodowa.

Festiwal odbywa się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej przy ulicy Poleczki 19 w Warszawie. Wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne i mają charakter otwarty.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera