Rozstrzygnięto ostatnią rundę konkursu Miniatura 6; na staże i wyjazdy przeznaczono ponad 7,7 mln zł

Fot. materiały prasowe NCN
Fot. materiały prasowe NCN

194 działania naukowe zakwalifikowano do finansowania w ostatniej rundzie konkursu Miniatura 6. Naukowcy przeprowadzą badania wstępne i pilotażowe, zrealizują staże lub wyjazdy konsultacyjne i badawcze o łącznej wartości ponad 7,7 mln zł - podało we wtorek Narodowe Centrum Nauki.

W konkursie Miniatura naukowcy mogą zdobyć środki na przeprowadzenie działań naukowych, których rezultaty pomogą im przygotować projekty badawcze i następnie ubiegać się o ich sfinansowanie w konkursach NCN lub innych konkursach grantowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jednym z założeń konkursu zachęcenie do udziału w nim badaczy pracujących w mniejszych ośrodkach akademickich i zwiększenie równowagi regionalnej.

W sumie w konkursie Miniatura 6 przyznano niemal 20 mln złotych, w jego ostatniej rundzie - ponad 7,7 mln zł.

Nabór wniosków w 6. edycji trwał od 1 lutego do 31 lipca tego roku. Wśród ubiegających się o grant Miniatura 6 dominują naukowcy na początku kariery (1700 osób ma doktorat, ponad 800 z nich uzyskało stopień w 2016 roku lub w latach kolejnych). Do finansowania zakwalifikowano 502 wnioski – 198 w obszarze nauk o życiu, 173 z zakresu nauk ścisłych i technicznych oraz 131 z nauk humanistycznych i społecznych.

Jak podało centrum w komunikacie, wśród podejmowanych przez laureatów konkursu tematów badawczych są między innymi często poruszane w społecznej debacie zagadnienia dotyczące sposobów przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatycznym oraz ochrony środowiska naturalnego.

"W gronie 67 laureatek i laureatów w obszarze nauk ścisłych i technicznych są dwie naukowczynie, które podejmują tę tematykę. W ramach badań pilotażowych dr Emilia Baszanowska z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni sprawdzi wydajność kwantową fluorescencji jako narzędzia do rozróżniania zanieczyszczeń morza emulsjami substancji ropopochodnych od naturalnych tłuszczów rybich, a dr inż. Karolina Migdał z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie podejmie prace nad modelem weryfikującym zdolność fitoremediacji wybranych gatunków roślin w aspekcie możliwości ich zastosowania w oczyszczalniach hydrofitowych" - podało NCN.

Natomiast w dziale nauk o życiu nagrodzono 78 działań. Badania pilotażowe podejmujące szeroko rozumianą tematykę ochrony środowiska naturalnego podejmie m.in. dr Ewelina Olba-Zięty z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która dokona analizy ekonomicznej uwzględniającej środowiskowe koszty zewnętrzne produkcji miskanta olbrzymiego jako surowca na cele energetyczne. Z kolei dr inż. Waldemar Studziński z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich przeprowadzi ocenę ekotoksykologiczną wybranych mikrozanieczyszczeń z grupy „emerging pollutants” w środowisku wodnym pod wpływem działania różnych czynników utleniających i chlorujących.

NCN podało, że w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce grono ekspertów nagrodziło 49 osób, wśród których tematykę klimatyczną podejmie dr inż. Marta Szejnfeld z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badaczka przeprowadzi ocenę potencjału adaptacyjnego do zmian klimatu w kontekście funkcjonalno-przestrzennej struktury miasta.

Miniatura po raz pierwszy została ogłoszona w 2016 roku. W pięciu edycjach konkursu NCN sfinansowało ponad 3300 działań naukowych.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera