Toruń/ Zmarł wybitny historyk państwa i prawa prof. Ryszard Łaszewski z UMK

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zmarł wybitny historyk państwa i prawa prof. Ryszard Łaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Toruniu, który w przeszłości był prorektorem oraz prodziekanem i dziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Miał 81 lat - poinformowało w piątek biuro prasowe uczelni.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 9 listopada 2022 r. w Toruniu. O godz. 11:00 w Auli UMK rozpoczną się akademickie uroczystości pożegnania profesora, a pogrzeb odbędzie się na cmentarzu parafialnym przy ul. Włocławskiej - informuje uczelnia.

Prof. Łaszewski urodził się 25 sierpnia 1941 r., zmarł 30 października 2022 r.

W latach 1958-1963 studiował na Wydziale Prawa UMK w Toruniu, a po uzyskaniu w 1963 r. tytułu magistra prawa, rozpoczął pracę na tym wydziale. W 1965 r. ukończył aplikację sądową i złożył egzamin sędziowski. W 1970 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy "Sejm polski w latach 1764-1793. Studium historyczno-prawne". Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych otrzymał w 1975 r. na podstawie rozprawy "Wymiar sprawiedliwości we wsiach województwa chełmińskiego w XVII i XVIII w. Organizacja sądownictwa i postępowanie sądowe".

W 1989 r. i został profesorem nadzwyczajnym nauk prawnych, a w 1991 r. profesorem zwyczajnym.

Prof. Łaszewski przez wiele lat pełnił różne funkcje we władzach uniwersyteckich. Przez trzy lata (1975-1978) był kierownikiem zaocznych studiów administracyjnych na Wydziale Prawa i Administracji. W latach 1978-1982 dwukrotnie był prodziekanem tego wydziału. Również dwukrotnie pełnił funkcję prorektora ds. studenckich UMK (1982-1984 i 1987-1990). Przez dwie kadencje był dziekanem WPiA, a także przez wiele lat kierował Katedrą Historii Państwa i Prawa Polskiego.

Prof. Łaszewski w latach 1994-1998 zasiadał w toruńskiej Radzie Miasta, a w latach 1998-2014 wchodził w skład Rady Prezydenckiej. W 2013 r. został uhonorowany medalem Thorunium - najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez prezydenta Torunia. W 2015 r. otrzymał tytuł Honorowego Profesora UMK, nadawany pracownikom UMK szczególnie zasłużonym dla uczelni. (PAP)

Autor: Jerzy Rausz

rau/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera