
Pisklęta w gnieździe reagują żywiej, gdy słyszą „dialekt”, którym posługuje się ich własna populacja – piszą naukowcy na łamach periodyku „Current Biology”.
Pisklęta, które mają zaledwie 12 dni, reagują żywiej, gdy słyszą "dialekt", którym posługują się ich rodzice oraz populacja. Badania tym samym potwierdzają, że ptaki - a przynajmniej niektóre gatunki, posługują się dialektami.
Szwedzcy naukowcy badali różne populacje muchołówek żałobnych (Ficedula hypoleuca) na obszarze całej Europy.
Dzieci uczą się języka przez słuchanie. Podobnie pisklęta muchołówek uczą się śpiewu, słuchając pieśni rodziców i innych dorosłych ptaków. Chętniej jednak reagują na śpiew ptaków z ich własnej populacji.
Takich populacji, z jasno odróżniającymi się dialektami, w całej Europie badacze naliczyli siedem. W ramach eksperymentów odtwarzali nagrane śpiewy niemal dwu tysiącom piskląt, rejestrując ich reakcje.
Okazało się, że pisklęta, gdy słyszały obcy dialekt, odpowiadały na niego dużo słabiej niż na lokalny. Równie wykazywały się słabą reakcją na śpiew muchołówek białoszyich, a więc należących do innego gatunku.
Więcej tutaj. PAP)
krx/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.