Nauka dla Społeczeństwa

31.01.2023
PL EN
19.10.2022 aktualizacja 19.10.2022

W czwartek startuje nowy sezon cyklu „AGH NAUKA spotkania”

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Czy Polska wysycha? Jak duże są zasoby wody i czy w nieodległej perspektywie może jej zabraknąć? Odpowiedzi na te pytania padną podczas otwartego i bezpłatnego wydarzenia z cyklu „AGH NAUKA spotkania”. Kolejna seria spotkań w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie startuje 20 października.

Jak poinformowali organizatorzy, tematem przewodnim najbliższego spotkania będzie woda. Prof. Wojciech Łużny, fizyk z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej przybliży zagadnienia związane z budową cząstek wody, jej strukturą w fazie ciekłej i stałej, a także wyjaśni najważniejsze tzw. anomalne własności wody. Poruszy także kwestie fizyki płatków śniegu oraz fakty dotyczące rozmieszczenia wody na Ziemi w Układzie Słonecznym.

Drugim prelegentem będzie prof. Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki Ochrony Środowiska, który podzieli się z zebranymi ekspercką widzą z obszaru hydrologii oraz ochrony środowiska. Słuchacze będą mogli się dowiedzieć, jakie są prognozy dotyczące dostępności wody na najbliższe lata oraz jak wpływają na nie zanieczyszczenia generowane przez człowieka.

Podczas kolejnych spotkań, które zaplanowano na 24 listopada, 15 grudnia, 19 stycznia, 16 lutego, 16 marca, 20 kwietnia, 18 maja i 22 czerwca, będzie można usłyszeć m.in. o technologiach pozwalających efektywnie konwertować ciepło odpadowe na prąd, roli superkomputerów w nauce i przemyśle czy poznać wkład krakowskich naukowców w badania nad fizyką cząstek elementarnych prowadzone w CERN.

Wykłady z cyklu „AGH NAUKA spotkania” to krótkie prezentacje popularnonaukowe, w trakcie których naukowcy wyjaśniają w przystępny sposób zagadnienia, którymi zajmują się na co dzień. W trakcie spotkań z publicznością wskazują w jaki sposób nauka i badania przekładają się na rzeczywistość bliską przeciętnemu człowiekowi. Bezpośrednie spotkania z naukowcami są także okazją do zadawania pytań, wymiany opinii, a także obalania naukowych mitów.

Fot. materiały prasowe AGH
Fot. materiały prasowe AGH

Spotkania są otwarte dla publiczności oraz bezpłatne. Organizatorzy zapraszają do udziału w nich mieszańców Krakowa, sympatyków nauki i poszukiwaczy odpowiedzi na nurtujące pytania.

Wydarzenie odbywa się w sali audytoryjnej Centrum Dydaktyki AGH (ul. Reymonta 7), w godz. 18.00-19.30. W spotkaniach można wziąć również udział wirtualnie za pośrednictwem kanału YouTube AGH.

Aktualne informacje na temat spotkań oraz nagranie poprzednich wykładów można znaleźć na stronie: spotkania.agh.edu.pl.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023