Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
18.10.2022 aktualizacja 18.10.2022

Tajemniczy świat śluzowców. Maworek, śluzek i czuprynka piękna

"Śluzowce są fascynujące, zmieniają się całkowicie w przeciągu 12 godzin" - mówi prof. Joanna Podlasińska, autorka zdjęć tych organizmów. Jej wystawę "Tajemniczy świat śluzowców i porostów Lasku Arkońskiego i Puszczy Wkrzańskiej" można oglądać w Galerii Rektorskiej ZUT w Szczecinie.

Wystawa fotografii odbywa się w budynku "Starej Chemii" ZUT przy ul. Pułaskiego 10 w Szczecinie do końca grudnia.

"Zafascynował mnie świat śluzowców i porostów, który poznałam 2,5 rok temu na Instagramie. Pierwsze nazwy, jakie znałam, to te w języku angielskim, później uczyłam się ich po łacinie, a następnie odkryłam sympatyczne polskie nazwy, takie jak maworek, śluzek, czuprynka piękna. Śluzowce są fascynujące, zmieniają się całkowicie w przeciągu 12 godzin" – opowiada autorka zdjęć, prof. Joanna Podlasińska.

fot. Joanna Podlasińska
fot. Joanna Podlasińska

Zdjęcia śluzowców i porostów wykonywała podczas weekendowych spacerów. Kiedy jednak zaczęła szukać informacji nt. śluzowców - okazało się, że jedyne dostępne książki pochodzą z 1945 r. "Polowałam na nie dłużej, niż na książki z Nowej Zelandii. Atlasy pani Zakrzewskiej to unikaty, można je znaleźć jedynie w internecie kiedy ktoś pozbywa się ich ze starych bibliotek" – powiedziała prof. Joanna Podlasińska.

fot. Joanna Podlasińska
fot. Joanna Podlasińska

Jak dodała, przyroda jest źródłem natchnienia dla artystów. Dla prof. Podlasińskiej jest to niezmienne źródło fascynacji nad zróżnicowaniem form życiowych organizmów – począwszy od roślin, przez zwierzęta aż po mikroorganizmy.

fot. Joanna Podlasińska
fot. Joanna Podlasińska

Dr hab. inż. Joanna Podlasińska, prof. ZUT urodziła się w Łodzi. Od 35 lat mieszka w Szczecinie. Jest absolwentką Akademii Rolniczej. Wykłada na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

fot. Joanna Podlasińska
fot. Joanna Podlasińska

Jej zainteresowania naukowe są ściśle związana ze środowiskiem. Należy do Niezależnego Europejskiego Stowarzyszenia Twórców "Nest - Art" im. Ewy Dąbrowskiej. Jest autorką dwóch wystaw indywidualnych oraz uczestniczką trzech wystaw zbiorowych. Prowadziła warsztaty ekologiczne i fotograficzne dla uczniów ze szczecińskich szkół podstawowych i średnich.

Nauka w Polsce

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024