Nieswoiste zapalenia jelit związane z chorobami przyzębia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby cierpiące na nieswoiste zapalenia jelit częściej niż osoby zdrowe zmagają się z chorobami przyzębia – wynika z badań opublikowanych w „Journal of Periodontology”.

Włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Turynie analizowali ryzyko chorób przyzębia, do których zaliczają się choroby dziąseł, u 117 pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i 60 pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Grupę kontrolną stanowiło 180 zdrowych osób.

U pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit zaobserwowano blisko 3,5- krotnie większe ryzyko chorób przyzębia o średnim lub dużym nasileniu. W największym stopniu narażone były osoby w wieku od 35 do 65 lat. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu chorób przyzębia były operacja spowodowana zapaleniami jelit oraz czas trwania chorób z tej grupy. Bardziej podatni byli mężczyźni oraz osoby z rozległym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, u których choroba zajmowała całe jelito (tzw. postać pancolitis, która zwiększa ryzyko nowotworu).

Wcześniejsze badania wskazywały już na możliwy związek pomiędzy zmianami występującymi na błonie śluzowej układu pokarmowego a stanem przyzębia.

Autorzy publikacji (DOI: 10.1002/JPER.22-0322) podkreślają, że wyniki te wskazują na potrzebę działań prewencyjnych i leczniczych u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.

Choroby te objawiają się m.in. częstymi biegunkami (w tym krwistymi), bólami brzucha, przewlekłym zmęczeniem, anemią, ubytkiem masy ciała i stanami podgorączkowymi. Choć przyczyny nieswoistych chorób zapalnych jelit nie zostały jeszcze dokładnie poznane, najczęściej wskazuje się na ich autoimmunologiczne podłoże. Jeśli nie są leczone, wiążą się z ryzykiem powikłań, a nawet niepełnosprawności. (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera