Po raz 22. wręczono Nagrody Naukowe POLITYKI

Fot. mat. pras. organizatorów
Fot. mat. pras. organizatorów

Dr Karolina Ćwiek-Rogalska, dr hab. Joanna Rak, dr n. med. i n. o zdr. Mateusz Spałek, dr inż. Małgorzata K. Włodarczyk-Biegun i dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj - to tegoroczni laureaci Nagród Naukowych POLITYKI. Wręczono je w niedzielę w Warszawie.

Jak poinformowali organizatorzy, z blisko 300 zgłoszeń Kapituła Profesorska wyłoniła 15 tegorocznych finalistek i finalistów. Następnie Kapituła Społeczna spośród tego grona wyłoniła pięcioro laureatów Nagród Naukowych, do których trafiły stypendia naukowe po 15 tys. zł (składy obu Kapituł). Nagrodą dodatkową dla nich jest wywiad na łamach tygodnika „Polityka”.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach to:

NAUKI HUMANISTYCZNE - dr Karolina Ćwiek-Rogalska (Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk). Kulturoznawczyni, bohemistka, etnolożka, zajmująca się badaniem powojennych przesiedleń w Polsce, Czechach i Słowacji. Analizuje doświadczenia nowych osadników związanych z rzeczami pozostawionymi przez poprzednich mieszkańców.

NAUKI SPOŁECZNE - dr hab. Joanna Rak, prof. UAM (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Zajmuje się kondycją demokracji – źródłami jej erozji i podatności na zagrożenia – oraz protestami społecznymi. Interesują ją demonstranci – ich motywacje, rodzaje zaangażowania i relacje z przedstawicielami władzy.

NAUKI O ŻYCIU - dr n. med. i n. o zdr. Mateusz Spałek (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie). Pracuje jako radioonkolog. Wykorzystuje nowoczesne technologie w leczeniu nowotworów rzadkich, raków skóry, czerniaków oraz w radiochirurgii przerzutów do kręgosłupa. Z sukcesem przeprowadził pionierskie badania kliniczne dotyczące nowych metod leczenia zaawansowanych miejscowo rzadkich nowotworów tkanek miękkich. Opracowane przez niego schematy radioterapii zyskują coraz większe uznanie na świecie i przynoszą korzyści polskim pacjentom.

NAUKI ŚCISŁE - dr inż. Małgorzata K. Włodarczyk-Biegun (Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach). W pracy naukowej skupia się na biodruku 3D w celu opracowania nowoczesnych implantów, precyzyjnie dostosowanych do potrzeb pacjenta i usprawniających leczenie poważnych uszkodzeń ciała. Prowadzone przez nią badania są ważne dla rozwoju inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej.

NAUKI TECHNICZNE - dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj (Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej). Mierzy się z wielkim problemem medycyny, czyli ograniczoną liczbą ekspertów i rosnącą liczbą danych do przeanalizowania. Dr Świderska-Chadaj opracowała algorytmy wspierające diagnostykę histopatologiczną nowotworów płuc, raka prostaty, raka piersi, chłoniaka DLBCL oraz chorób nerek. Jej oprogramowanie pozwala też wykrywać obecność komórek układu odpornościowego, które mogą sugerować skuteczność leczenia np. przy szacowaniu ryzyka odrzucenia organu po przeszczepie.

Pozostała dziesiątka otrzymała nagrody finałowe w wysokości 5 tys. zł. W tym gronie znaleźli się: dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN; dr Paweł Korpal z Wydziału Anglistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek, profesor na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; dr hab. Krzysztof Jachymski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Klaudia Kosek z Instytutu Oceanologii PAN; dr hab. inż. Maria Kurańska, profesor na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej na Politechnice Krakowskiej; dr Ewelina Kowalewska z Kliniki Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; dr Krzysztof Miler z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN; dr inż. arch. Anna Miśniakiewicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej; dr n. med. Jan Krzysztof Nowak z I Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Fundacja Tygodnika POLITYKA od 2001 roku prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!” – od 2011 roku pod nazwą Nagrody Naukowe POLITYKI. Jak zaznaczyli organizatorzy, realizacja programu możliwa jest dzięki partnerom - firmom i fundacjom - a także dzięki czytelnikom wpłacającym 1 proc. podatku na konto Fundacji Tygodnika POLITYKI. "22 edycje programu to kwota ponad 6 mln 875 tys. zł, przekazana w ręce 362 utalentowanych młodych naukowców" - wskazano w komunikacie prasowym.

Więcej m.in. o programie, o 15 laureatach i finalistach można przeczytać na stronie polityka.pl/stypendia.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera