Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
13.10.2022 aktualizacja 13.10.2022

Rzeszów/ Noc Odkrywców, czyli VI Nocne Spotkania z Nauką – w piątek

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nocne zwiedzanie laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej, skoki spadochronowe na symulatorze, kino VR 360, pokaz naukowy „Usłyszeć światło – Zobaczyć dźwięk” – to niektóre z atrakcji VI Nocy Odkrywców, czyli Nocnych Spotkań z Nauką, które odbędą się w piątek na Politechnice Rzeszowskiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Jak wyjaśniła współpomysłodawczyni i współinicjatorka przedsięwzięcia Marlena Proszak, Noc Odkrywców to jesienna odsłona i kontynuacja cyklicznej imprezy popularnonaukowej: Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który odbywa się w Rzeszowie od 14 lat.

„Ponieważ po dniu zazwyczaj przychodzi noc, także i my, realizując naszą misję edukacyjną, postanowiliśmy wykorzystać ten porządek Wszechświata i przygotować nowy projekt cyklicznej imprezy popularnonaukowej zlokalizowany po ciemnej stronie doby” – zauważyła Proszak.

Zwróciła uwagę, że podczas nocnej edycji wydarzenia są wykorzystywane zarówno sprawdzone już podczas minionych odsłon modele i metody, jak i realizowane są nowe treści, „które w otoczeniu nocy zaprezentujemy w pełnym świetle”.

„W świetle laserów i błyskawic, w świetle gwiazd i Księżyca, w świetle zasady, że interaktywna nauka to przygoda, która jest tuż obok nas, na wyciągnięcie ręki” – dodała współorganizatorka imprezy.

VI Nocne Spotkania z Nauką rozpoczną się w piątkowe popołudnie o godz. 17 na Politechnice Rzeszowskiej i potrwają do godz. 22.

W programie Nocy Odkrywców znalazło się m.in. nocne zwiedzanie laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej. Jak zauważyła Proszak, jest to jedyna okazja dla zainteresowanych, aby móc wejść do tych pomieszczeń, na co dzień otwartych jedynie dla naukowców z PRz i studentów, i dowiedzieć się np. jak wygląda praca w takim laboratorium, na czym polegają odbywające się tam doświadczenia, co jest przedmiotem badań.

Uczestnicy Nocy będą mogli wziąć też udział w locie na symulatorze, przejażdżce na symulatorze samochodu ciężarowego, zapoznać się z łazikiem marsjańskim „Legendary” i bolidem koła naukowego Formuła Student.

Jedną z największych atrakcji – jak zapewniają pomysłodawcy – będzie film VR 360, w którym obraz otacza widza z każdej strony, dzięki czemu może on całkowicie „przenieść się” w świat wirtualny i mieć wrażenie fizycznej obecności w nim. Prezentowany film pozwoli zajrzeć do laboratorium wynalazcy i konstruktora lampy naftowej w Bóbrce - Ignacego Łukasiewicza.

Kolejną atrakcją Nocy Odkrywców będzie symulator skoków spadochronowych, dzięki któremu chętni, zaopatrzeni w siodełko, jakie mają skoczkowie, gogle oraz kask, będą mogli wirtualnie odbyć skok ze spadochronem i poczuć adrenalinę, jaką odczuwają skaczący z realnym świecie.

W programie znajdą się też interaktywne pokazy z fizyki, chemii, eksperymenty i warsztaty, wykłady, Teatr Wysokich Napięć, czyli pokaz jednych z największych transformatorów Tesli, a także pokaz naukowy „Usłyszeć światło – Zobaczyć dźwięk”.

Impreza, której organizatorami są: Stowarzyszenie Ars Scientia, POLIMEDIA i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie, odbędzie się pod patronatem: marszałka województwa podkarpackiego i prezydenta miasta Rzeszowa. 

PAP - Nauka w Polsce,  Agnieszka Pipała

api/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023