Nauka dla Społeczeństwa

08.12.2023
PL EN
11.10.2022 aktualizacja 11.10.2022

Książę Arabii Saudyjskiej na UJ: pragniemy współpracować z polskimi uczelniami

Kraków, 11.10.2022. Książe Arabii Saudyjskiej Turki Al-Faisal (L), prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Dorota Malec (P) i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel (2P) na sympozjum naukowym w związku z 90. rocznicą wizyty w Polsce JKW księcia Faisala Al Sauda i nawiązania polsko-saudyjskich stosunków dyplomatycznych w Collegium Novum UJ w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski Kraków, 11.10.2022. Książe Arabii Saudyjskiej Turki Al-Faisal (L), prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Dorota Malec (P) i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel (2P) na sympozjum naukowym w związku z 90. rocznicą wizyty w Polsce JKW księcia Faisala Al Sauda i nawiązania polsko-saudyjskich stosunków dyplomatycznych w Collegium Novum UJ w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Centrum Badań i Studiów Islamskich im. Króla Faisala pragnie wykonać krok w stronę współpracy z ośrodkami studiów arabistycznych na polskich uczelniach i wyraża pełną gotowość do udzielenia niezbędnego wsparcia – powiedział saudyjski książę Turki al-Faisal na UJ.

Książę Arabii Saudyjskiej Turki al-Faisal wziął udział w konferencji naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Międzynarodowe sympozjum naukowe zorganizowała Katedra Arabistyki Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Centrum Badań i Studiów Islamskich im. Króla Faisala w Rijadzie.

Podczas wizyty zostanie podpisana umowa między Biblioteką Jagiellońską i Centrum Badań i Studiów Islamskich im. Króla Faisala. To powstały w 1983 r. ośrodek akademicki, intelektualny i kulturalny, którego główną misją jest zapewnienie platformy wymiany wiedzy między lokalnymi i globalnymi badaczami. Centrum finansuje badania w naukach humanistycznych i społecznych oraz angażuje się w dialog międzykulturowy.

"Podpisanie umowy będzie skutkowało pomocą przy przeglądzie naszych rękopisów" – powiedziała PAP prof. Barbara Michalak-Pikulska, kierownik Katedry Arabistyki w Instytucie Orientalistyki UJ.

"Biblioteka Jagiellońska ma wiele rękopisów arabskich bądź orientalnych, ale nie mamy tylu specjalistów, którzy mogliby tym się zająć. Liczymy na to, że współpraca z Centrum im. Króla Faisala pomoże wymianie specjalistów, którzy ocenią rękopisy, którzy być może je opracują, być może powstaną na ten temat publikacje naukowe" – zaznaczyła.

Uczelnia ma również nadzieję, że pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej będą mieli szansę wyjechać do saudyjskiego Centrum.

"Liczymy, że badacze będą tam mogli przyjrzeć się pracy nad manuskryptami. Centrum dysponuje doskonałymi laboratoriami i specjalizuje się w zachowaniu manuskryptów arabskich" – dodała prof. Michalak-Pikulska.

Wydarzenie odbyło się w związku z 90. rocznicą wizyty w Polsce JKW księcia Faisala al-Sauda i nawiązania polsko-saudyjskich stosunków dyplomatycznych. W 1932 r. książę Faisal, późniejszy król Arabii Saudyjskiej, odwiedził Polskę jako minister spraw zagranicznych i przewodniczący Zgromadzenia Doradczego. W Warszawie został przyjęty przez marszałka Józefa Piłsudskiego, a prezydent Ignacy Mościcki odznaczył go wówczas orderem Polonia Restituta.

"Polityka i jej zawiłości uniemożliwiały dawniej rozwój tych obiecujących relacji. Powiedziałem sobie: jeśli te wzajemne kontakty nie były w stanie rozkwitnąć w tamtym czasie, to obecnie możemy dostrzec zapowiedź obiecującej przyszłości. Wszyscy wiemy, że studiowanie naszych dziejów jest jednym z narzędzi przewidywania tego, co nas czeka. Tu pojawia się więc rola intelektualistów z obu krajów" – powiedział książę Turki al-Faisal podczas konferencji UJ.

Saudyjski książę podkreślił również, że obowiązkiem pozarządowych instytucji badawczych i kulturalnych jest przyczynianie się do promowania kontaktów między oboma krajami.

"Królestwo Arabii Saudyjskiej podziela z Polską szczerą wolę rozwoju bilateralnych relacji łączących oba kraje. Wierzymy, że obustronne wysiłki mogą przyczyniać się do znalezienia wspólnych przestrzeni rozwoju, szczególnie ważnych dla narodów obu krajów oraz w szczególnej perspektywie także dla mieszkańców świata arabskiego i Europy" – podkreślił.

Archiwalne fotografie z wizyty króla Faisala sprzed 90 lat zostały wyeksponowane na towarzyszącej sympozjum wystawie fotograficznej, którą otworzył książę Turki al-Faisal.

PAP - Nauka w Polsce, Julia Kalęba

juka/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023