Uczelnie i instytucje

Uniwersytet w Białymstoku zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ponad 8,6 tys. studentów kształci się na największej uczelni w regionie Uniwersytecie w Białymstoku. W poniedziałek uczelnia uroczyście zainaugurowała rok akademicki 2022/2023.

Inauguracja odbyła się na Wydziale Nauk o Edukacji. W roku akademickim 2022/2023 na Uniwersytecie w Białymstoku kształci się ponad 8,6 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Naukę rozpoczyna blisko 3,5 tys. nowo przyjętych żaków. Na uczelni pracuje blisko 1,3 tys. pracowników.

Rektor uczelni prof. Robert Ciborowski powiedział, że to 26. inauguracja Uniwersytetu w Białymstoku. Mówił, że przez te 25 lat uczelnia stała się ośrodkiem rozpoznawalnym w kontekście naukowym, badawczym i projektowym. Teraz musi swoją pozycję utrwalać, ale też stać się bardziej znaczącą w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym.

Podkreślił, że Uniwersytet w Białymstoku określany jest często uniwersytetem pogranicza. "My rzeczywiście tę misję staramy się wypełniać. Jesteśmy oknem na Wschód, jesteśmy też oknem na inne międzynarodowe relacje" – mówił rektor.

"Na nowy rok patrzymy z optymizmem. Staramy się, żeby uniwersytet rósł w siłę, żeby przybywało nam studentów, pracowników i inwestycji" – dodał Ciborowski. Wymienił, że w tym roku rozpoczynają się dwie duże inwestycje: budowa filii w Wilnie (kamień węgielny pod inwestycję wmurowano w połowie września – PAP) i budynku nauk humanistycznych (przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty – PAP).

Budynek nauk humanistycznych powstanie w kampusie uczelni w Białymstoku, gdzie od kilku lat działa kilka wydziałów, a także m.in. biblioteka uniwersytecka. Ciborowski powiedział, że kampus spełnia swoją rolę, stał się też ważnym miejscem w mieście i w regionie.

Rektor, zwracając się do nowych studentów, pogratulował im pierwszych sukcesów, czyli dostania się na uniwersytet. Życzył im, aby studia były "wspaniałą przygodą intelektualną".

"Na wszystkie możliwe sposoby będziemy starali się was wspierać i starać się, żebyście na koniec tych studiów mogli powiedzieć, że był to dobry czas, idziecie w świat, idziecie w gospodarkę przygotowani i będziecie stanowić swoistą elitę społeczeństwa" – mówił Ciborowski.

Uniwersytet w Białymstoku rozpoczął działalność w 1997 r. Wcześniej, przez niemal 30 lat, działał jako filia Uniwersytetu Warszawskiego. Na uczelni funkcjonuje 15 jednostek: dziewięć wydziałów i pięć instytutów i filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Największą inwestycją w historii uczelni była budowa kampusu, który działa od kilku lat. Siedziby mają tam m.in. wydziały matematyki, fizyki, biologii i chemii oraz instytut informatyki. W ubiegłym roku w kampusie otwarto bibliotekę uniwersytecką. Powstało także obserwatorium astronomiczne.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.12.2017. Na zdjęciu prof. Krzysztof Pomian. PAP/Bartłomiej Zborowski

    Uniwersytet Łódzki otrzymał cenny księgozbiór od prof. Krzysztofa Pomiana

  • Fot. Adobe Stock

    Opolskie/ Rośnie liczba studentów medycyny zainteresowanych pracą w regionie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera