22 studentów i naukowców z Ukrainy na początkowym etapie kariery będzie mogło kontynuować edukację i badania w Polsce. Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs stypendialny dla szukających schronienia w Polsce studentów i osób przed doktoratem.
Stypendia otrzyma piętnaście początkujących badaczek i siedmiu badaczy. Przed wojną studiowali lub prowadzili badania głównie w Kijowie i Charkowie. Będą kontynuowali naukę, przygotowywali prace magisterskie lub rozprawy doktorskie m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie, Szczecinie i w Olsztynie, w sumie w 16 ośrodkach w Polsce – wynika z informacji przekazanych w poniedziałek przez Narodowe Centrum Nauki.
Stypendia trwają od 6 do 12 miesięcy. Maksymalna wysokość dofinansowania, o jakie można było wnioskować, to 5 tys. zł miesięcznie dla jednego studenta lub naukowca.
NCN podało, że wśród laureatów najliczniejszą grupę stanowią osoby zajmujące się wiedzą o przeszłości – historią, archeologią, etnologią i antropologią kulturową. Wśród nich jest m.in. archeolog Olga Zaitseva, która pracowała na Uniwersytecie Borysa Grinchenko w Kijowie. Była też uczestniczką badań wykopaliskowych w ramach projektu NCN kierowanego przez prof. Przemysława Makarowicza z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki stypendium NCN będzie mogła kontynuować prace nad doktoratem i zdobyć wiedzę w zakresie nowoczesnych technik badań nieinwazyjnych.
Z kolei Iryna Miedviedieva przed wojną pracowała w Instytucie Ekologii Karpat we Lwowie i przygotowywała rozprawę doktorską o pasożytach świerków, a jednocześnie angażowała się w liczne projekty ekologiczne i edukacyjne ochrony ptaków. Jest obserwatorką ptaków ekosystemu mokradeł i profesjonalną fotografką przyrody.
Trzecia z laureatek, Olga Dushna swoje stypendium zrealizuje w Warszawie i na swojej macierzystej uczelni, Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Na Uniwersytecie Warszawskim jej mentorką będzie prof. Ewa Bulska, dyrektorka Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych. Współpraca między naukowcami z polskiego i ukraińskiego uniwersytetu trwa od dawna. Doktorantka na zaproszenie prof. Bulskiej brała w lipcu udział w szkole letniej poświęconej chemii analitycznej, metrologii i akredytacji, która odbywała się w Chęcinach. Teraz weźmie udział w pilotażowym badaniu diagnostyki SARS-CoV-2.
Program stypendialny dla studentów i początkujących naukowców z Ukrainy finansowany jest z funduszy norweskich i z EOG w ramach programu badania podstawowe, którego operatorem jest NCN. Budżet konkursu stypendialnego wynosi 1,2 mln zł.
Nie jest to pierwsza inicjatywa NCN skierowana do ukraińskiego środowiska akademickiego i naukowego. Z poprzednich programów skorzystało 111 doświadczonych badaczy.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
szz/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.