Nauka dla Społeczeństwa

27.01.2023
PL EN
10.10.2022 aktualizacja 10.10.2022

Prostsze budowanie aplikacji internetowych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Narzędzie do automatycznego budowania interfejsu użytkownika w dowolnych aplikacjach zaproponował doktorant warszawskiej uczelni. Poprzez graficzny interfejs człowiek komunikuje się z programem, zarządza danymi i wchodzi w interakcje z aplikacją.

Damian Frąszczak, doktorant z WAT, w publikacji (https://www.softxjournal.com/article/S2352-7110(22)00101-7/fulltext) w czasopiśmie SoftwareX pokazał przykład aplikacji śledzącej rozprzestrzeniania się pandemii (Covid-19 tracker), zbudowanej na bazie autorskiego narzędzia NEFBDAA (.NET Environment for Building Dynamic Angular Applications) – poinformowała uczelnia.

Jak wyjaśnia autor w komunikacie w ramach cyklu "Najlepsze publikacje WAT", większość budowanych aplikacji internetowych dostarcza interfejs graficzny - prosty i intuicyjny mechanizm zarządzania danymi czy interakcji człowieka z opracowanym programem.

Naukowiec tłumaczy, że budowa takiego interfejsu jest czasochłonna i kosztowna. Programiści tworzą oprogramowanie - zwane kodem, czyli zbiór instrukcji dla komputera. Treścią realizowanego projektu jest dla nich właśnie kod. Budujący interfejs kod źródłowy to często połowa wyniku ich kreatywnej pracy.

"Rozwiązania oparte na wierszu poleceń zazwyczaj przeznaczone są dla wyspecjalizowanych grup użytkowników. Budowa interfejsu użytkownika jest czasochłonna i kosztowna. Często połowa kodu źródłowego projektu stanowi jego napisanie, a w związku z tym również jego utrzymanie - polegające na naprawianiu wykrytych błędów czy zagrożeń bezpieczeństwa" - opisuje Damian Frąszczak.

Określenie, jak ma działać aplikacja w zakresie zarządzania danymi i integracji z interfejsem użytkownika, często wymaga opracowania standardowego kodu. Trzeba go zmieniać zawsze, gdy zmienia się model dziedziny.

„Model dziedziny można traktować jako szczegółowość przetwarzanych i wyświetlanych danych. Wyobraźmy sobie aplikację prezentującą auta, każde auto składa się z tych samych cech. Auto z wybranymi cechami to część modelu dziedziny, ponieważ poza autem mogą nas interesować również inne rzeczy np. wyposażenie, akcesoria itp. Czyli są to informacje, które przetwarzamy i wyświetlamy użytkownikowi” - podaje przykład doktorant.

Dodaje, że w związku z szybkim rozwojem technologii internetowych budowa aplikacji staje się poważnym wyzwaniem. Jednym z rozwiązań tych problemów jest budowa interfejsów graficznych w sposób automatyczny na podstawie modelu dziedziny.

Frąszczak zapewnia, że rozwijanie interfejsów na bazie modeli pozwala na ograniczenie czasu i kosztu opracowania wstępnej wersji projektu, jak i jego dalszego utrzymania. Zmiany interfejsu użytkownika na bazie wskazanego modelu przeprowadzane są automatycznie. Oszczędzony czas oraz pieniądze można, zdaniem doktoranta, przeznaczyć na realizację biznesowych wymagań projektu.

Naukowiec sugeruje, że narzędzie może zostać wykorzystane do dowolnej aplikacji wymagającej interfejsu użytkownika. Podobne rozwiązania są aktywnie użytkowane zarówno w sektorze prywatnym i naukowym.

NEFBDAA ma autorski mechanizm oznaczania modeli, kóry pozwala skonfigurować aspekty wizualne, i własny mechanizm integracji danych.

Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023