Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
09.10.2022 aktualizacja 09.10.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował rok akademicki 2022/2023

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Morskiego.

W sobotnich uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze lokalne i społeczność akademicka.

Doradca prezydenta RP Piotr Karczewski odczytał list, w którym prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska jako państwo dążące do rozwoju, dostatku i bezpieczeństwa potrzebuje własnej i nowoczesnej nauki pomagającej sprostać licznym wyzwaniom.

„Nauka ma zasadniczo charakter uniwersalny, a jej rozwój wymaga międzynarodowej współpracy. Wiążą się z tym dwojakiego rodzaju zadania. Z jednej strony nasz kraj musi być mocnym, autonomicznym ośrodkiem rozwoju badań, ich finansowania i wdrażania, chcąc poza cechami praktycznymi uniknąć statusu i wizerunku naukowej peryferii. Z drugiej strony musimy prowadzić szeroko zakrojoną współpracę zagraniczną zarówno w dziedzinie nauk ścisłych, jak i humanistycznych” - napisał.

Prezydent zaznaczył w liście, że wojna tocząca się w Ukrainie zaatakowanej przez imperialną Rosję rzuca cień na wszystkie dziedziny polityki, gospodarki i życia społecznego. "Rzeczpospolita otworzyła się na uchodźców wojennych, a polskie uczelnie na ukraińskich studentów i pracowników naukowych, którzy uzyskali możliwość kontynuowania edukacji i badań w naszym kraju" - napisał.

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. Adam Weintrit powiedział, że dzisiejszy dzień dla zgromadzonych na uroczystości młodych ludzi, ich rodzin, opiekunów i przyjaciół jest dniem szczególnym. „Rozpoczynamy nowy rok akademicki. Uniwersytet Morski w Gdyni pisze historię swojego kolejnego stulecia, albowiem kształcimy nieprzerwanie od ponad stu lat. Pierwsze zajęcia w Szkole Morskiej w Tczewie, poprzedniczce naszego uniwersytetu rozpoczęły się 8 grudnia 1920 roku” – dodał.

Prof. Weintrit przypomniał, że w 1920 roku Polska nie miała stoczni, statków i portów handlowych, ale miała wizję i plany rozwoju nowoczesnej i silnej gospodarki ukierunkowanej na morze oraz determinację i samozaparcie, które pozwoliły stworzyć silne i trwałe podwaliny polskiej gospodarki morskiej. „Dzisiaj patrzymy na morze inaczej. Stanowi ono ważną część granic naszego kraju. Jest naszą wielką szansą, naszym oknem na świat. Uczelnia wypełnia swoją misję w służbie morzu i kształceniu kolejnych pokoleń otwartych na morze” – zaznaczył.

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni kształci się obecnie prawie 4 tys. studentów. W tym roku przyjęto na studia ponad 1,3 tys. osób. (PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024