Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
02.10.2022 aktualizacja 02.10.2022

Finlandia/ Instytut Środowiska zbada wpływ wycieków z Nord Stream na zatopioną po II wojnie światowej broń chemiczną

EPA/Danish Defence Command  27.09.2022 EPA/Danish Defence Command 27.09.2022

W okolicach wycieków z rurociągów Nord Stream w Basenie Bornholmskim na Bałtyku zatopiono niegdyś broń chemiczną. Prawdopodobieństwo wpływu ulatniającego się metanu na te szkodliwe substancje jest "niewielkie", ale sprawa będzie weryfikowana – powiadomił Fiński Instytut Środowiska (Syke).

Wciąż nie wiadomo, jaki wpływ na środowisko i klimat ma ulatniający się z rurociągów metan, którego emisja jest większa, niż całoroczna emisja tego gazu w Finlandii. "Niepewność" wiąże się jednak z zatopioną bronią chemiczną i innymi szkodliwymi substancjami, które nagromadziły się w osadach na dnie morskim – podkreślono w komunikacie Instytutu.

Na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm, gdzie zaobserwowano pierwszy wyciek gazu z Nord Stream, znajduje się jedno z najważniejszych składowisk broni chemicznej (Głębia Bornholmska) – przekazała w sobotę Fińska Agencja Prasowa STT.

Chodzi o broń chemiczną i inne bojowe środki chemiczne przechwycone po II wojnie światowej z terytorium Niemiec, które następnie zostały zatopione w różnych miejscach na Bałtyku.

Sprawa zostanie wyjaśniona razem z Fińskim Instytutem Weryfikacji Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej na Uniwersytecie Helsińskim – oznajmiły władze Syke, zaznaczając, że prawdopodobieństwo wpływu wycieków z Nord Stream na szkodliwe substancje jest "małe", ponieważ miejsca uszkodzeń gazociągów znajdują się wiele kilometrów od składowiska broni.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ szm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023