Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
06.10.2022 aktualizacja 06.10.2022

Pandemia wpłynęła na zmianę osobowości młodych osób

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pandemia sprawiła, że trajektoria rozwoju osobowości zwłaszcza u młodych osób uległa zmianie – informują naukowcy z Florida State University College of Medicine (USA).

Ich wnioski opublikowało pismo „PLOS ONE” (DOI: 10.1371/journal.pone.0274542).

Naukowcy przyjrzeli się wynikom ankiety online przeprowadzonej wśród 7109 Amerykanów w wieku 18–109 lat (Understanding America Study).

Podczas badań uwzględniono pięcioczynnikowy model osobowości obejmujący neurotyczność, ekstrawersję, otwartość, ugodowość i sumienność. Testy prowadzone były od 2014 do 2022 roku.

Dotychczasowe badania nie wykazały zależności pomiędzy kolektywnymi stresującymi wydarzeniami, takimi jak trzęsienia ziemi czy huragany, a zmianami dotyczącymi osobowości. Pandemia dotknęła jednak prawie każdego aspektu życia – piszą autorzy.

Okazało się, że w latach 2021-2022 u młodych dorosłych zmniejszył się poziom ekstrawersji, otwartości, ugodowości i sumienności w porównaniu z latami przed pandemią. Zmiany, które zaszły podczas pandemii, odpowiadały tym, które w normalnych okolicznościach zachodzą w ciągu blisko 10 lat. W grupie starszych osób nie zaobserwowano znaczącej zmiany cech osobowości.

„Przez pandemię młode dorosłe osoby stały się bardziej podatne na stres i wahania nastroju, mniej współpracujące i odpowiedzialne, a także mniej ufne. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy zmiany te są trwałe” – komentują autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023