Uczelnie i instytucje

Lublin/ Inauguracja Wydziału Medycznego KUL - w środę

11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Nz: dziedziniec. soa  PAP/Wojciech Pacewicz
11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Nz: dziedziniec. soa PAP/Wojciech Pacewicz

Uroczysta inauguracja Wydziału Medycznego KUL odbędzie się w środę; w najbliższych tygodniach otwarte zostanie także Centrum Studiów KUL dla Osadzonych - poinformował w piątek rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podał w komunikacie, że inauguracja nowo utworzonego Wydziału Medycznego odbędzie się w środę w kampusie na Poczekajce. Jak przypomniał, uniwersytet prowadzi już studia pielęgniarskie i położnicze, a w przyszłym roku uruchomi kierunek lekarski.

"Rozpoczęliśmy także prace zmierzające do utworzenia szpitala klinicznego. W tych obszarach nawiązaliśmy współpracę m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem +La Sapienza+ w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie oraz z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie" - podał.

Poinformował, że w najbliższych tygodniach w Areszcie Śledczym w Lublinie otwarte zostanie Centrum Studiów KUL dla Osadzonych, który umożliwi studiowanie więźniom z Lublina i innych zakładów karnych w Polsce. "Studia w lubelskim areszcie prowadzimy od 2013 r., teraz tworzymy kompleks edukacyjny, który pozwoli na poszerzenie naszej działalności i poprawi dostęp osadzonych do zajęć uniwersyteckich" – dodał.

Natomiast 17 października, wskazał ks. prof. Kalinowski, otwarte zostanie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich, którego patronem będzie żydowski filozof, teolog i poeta Abraham J. Heschel. W inauguracji wezmą udział m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prof. Susannah Heschel, córka Abrahama J. Heschela. "Przedstawiony będzie skład komitetu honorowego, do którego przystąpił m.in. rabin Abraham Skórka. Wystąpi kantor, rabin Symcha Keller" - wymienił rektor KUL.

Poinformował też, że na przełomie października i listopada uczelnia zainauguruje Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

Według ks. prof. Kalinowskiego, dla polskich uczelni rok akademicki 2022/2023 będzie związany z wyzwaniami spowodowanymi trudną sytuacją gospodarczą i międzynarodową, dlatego KUL wprowadza rozwiązania mające na celu niezachwiane funkcjonowanie uniwersytetu. "W ramach świadczonej przez naszą uczelnię pomocy socjalnej, jesteśmy gotowi wspierać naszych studentów i pracowników, których najbardziej dotkną problemy związane ze wzrostem cen" - podkreślił ks. prof. Kalinowski. Dodał, że w miarę możliwości uczelnia będzie również kontynuowała pomoc dla kilkuset studentów z Ukrainy.

W komunikacie podano, że uniwersytet uruchomił w tym roku nowe kierunki studiów m.in. sztuczną inteligencję i italianistykę online.

W październiku naukę na KUL rozpocznie ponad 9000 tys. osób, w tym 3150 studentów pierwszego roku.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera